REKLAMA
Lucas Tour

,,Brakuje nam ich dziś i będzie brakować w przyszłości”. W Rzeszowie odsłonięto pomnik smoleński (FILM, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Rzeszowie przed urzędem marszałkowskim został odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Są na nim nazwiska pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz osób związanych z Podkarpaciem. W uroczystości wziął udział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Głównymi gośćmi byli przedstawiciele rodzin smoleńskich. Wśród uczestników znaleźli się także wiceministrowie Jerzy Kwieciński, Aleksander Bobko i Adam Hamryszczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, parlamentarzyści, reprezentanci służb mundurowych na czele z dowódcą 21. Brygrady Strzelców Podhalańskich płk. dypl. Zenonem Brzuszko i szefem WSzW płk. Zbigniewem Winiarskim oraz przedstawiciele duchowieństwa, organizacji kombatanckich, samorządów z Podkarpacia i sąsiednich województw. Gospodarzem uroczystości był marszałek Władysław Ortyl, który wraz z członkami zarządu oraz Przewodniczącym Sejmiku Jerzym Borczem reprezentowali samorząd województwa podkarpackiego.

Pomnik, który został uroczyście odsłonięty 13 grudnia 2015 roku, poświęcony jest pamięci 9 osób szczególnie zasłużonych dla Podkarpacia.

Znalazły się na nim nazwiska pary prezydenckiej: Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony Marii Kaczyńskiej, która w lutym 2010 roku w urzędzie marszałkowskim, podczas uroczystości „Przywracanie pamięci” wręczała krzyże komandorskie mieszkańcom Podkarpacia, za ratowanie Żydów od zagłady. Są również nazwiska ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Grażyny Gęsickiej – Minister Rozwoju regionalnego w rządzie PiS, poseł na Sejm RP z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego, pochodzącego z powiatu jasielskiego senatora RP Stanisława Zająca – Wicemarszałka Sejmu i radnego Województwa Podkarpackiego, związanego z powiatem mieleckim Leszka Deptuły, posła PSL, Marszałka Województwa Podkarpackiego. Są też nazwiska pochodzących z powiatu jarosławskiego Janiny Fetlińskiej – senator PiS VI i VII kadencji oraz gen. bryg. Kazimierza Gilarskiego, Dowódcy Garnizonu Warszawa. Jest też pochodzący z powiatu kolbuszowskiego gen. broni Bronisław Kwiatkowski, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystości głos zabrał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który oczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego:

Wszyscy, którzy zginęli, których tu czcimy, odeszli w pełni sił . Brakuje nam ich dziś i będzie brakować w przyszłości. Nie możemy tego zmienić , ale możemy uwiecznić ich pamięć, tak aby pozostała trwała także w kolejnych pokoleniach – napisał do uczestników uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński również mówił o tym, że pamięć o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku jest bardzo ważna, dodał również:

Nie wszystkie okoliczności katastrofy smoleńskiej zostały do dzisiaj wyjaśnione i to jest nasze zadanie: wyjaśnić całą prawdę o katastrofie smoleńskiej – powiedział marszałek M. Kuchciński.

List do uczestników uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika skierował także Prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go marszałek Władysław Ortyl.

Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy zainicjowali budowę pomnika i przyczynili się do jego urzeczywistnienia. Jestem przekonany, że będzie on stanowił ważne miejsce we współczesnej i duchowej przestrzeni miasta i całego Podkarpacia – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Marszałek Władysław Ortyl mówił z kolei o dokonaniach wszystkich osób, których nazwiska pojawiły się na pomniku.

Ten pomnik jest wyrazem naszego hołdu i wdzięczności za ich dokonania, dowodem pamięci, a zarazem przestrogą, aby w przyszłości do takich katastrof nie dochodziło, aby bezpieczeństwo osób najważniejszych w kraju było priorytetem – powiedział marszałek W. Ortyl.

Głos zabrał także wiceminister Jerzy Kwieciński:

Musimy pamiętać o ofiarach katastrofy, która nie miała precedensu w historii świata i która miała olbrzymie znaczenie dla naszego kraju. Na pewno dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu, na innym etapie rozwoju, gdyby tej katastrofy nie było – mówił wiceminister Jerzy Kwieciński.

W imieniu rodzin smoleńskich głos zabrała Senator RP Alicja Zając.

My będziemy zawsze pamiętać o tych, którzy odeszli, o tych którzy tak wiele dla nas znaczyli za życia, ale i po śmierci, którzy otaczają nas nadzwyczajną opieką, co wielokrotnie mieliśmy okazję odczuwać – mówiła Senator RP Alicja Zając.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin smoleńskich: Senator RP Alicja Zając, Klara Gęsicka, Joanna Krasowska-Deptuła i Bartosz Fetliński. Poświęcenia dokonał ks. Stanisław Mac.

Po odsłonięciu i poświęceniu pod pomnikiem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Wyjątkową chwilą było zapalenie zniczy i ustawienie ich pod sztalugami ze zdjęciami ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy zostali upamiętnieni na pomniku.

Odlew pomnika z brązu przygotowała Pracownia Rzeźby FORMA z Krakowa według projektu rzeźbiarza prof. Karola Badyny. Prof. K. Badyna jest absolwentem i pedagogiem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, w swoim dorobku artystycznym posiada wiele realizacji pomnikowych, w tym m.in. w Nowym Jorku w siedzibie ONZ, gdzie zrealizował pomnik A. Rubinsteina, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie – pomnik Jana Karskiego i jego replikę w Tel Awiwie.

[nggallery id=45]

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Zdjęcia: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

14-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)