JASŁO / PODKARPACIE. Podczas II zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle omówiono m.in. budowę i fizjologię winnego krzewu, cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron.
Uczestnicy dowiedzieli się także, jak nie popełnić błędów przy zakładaniu winnicy, dlaczego tak ważny jest wybór lokalizacji, jaki ma wpływ siedlisko na jakość i charakter wina i jaki zastosować materiał sadzeniowy. Było też o szkółkarstwie winorośli oraz o odmianach winorośli i podkładkach.
Prowadzącymi wykłady byli Roman Myśliwiec, założyciel winnicy Golesz oraz największej w Polsce szkółki winorośli , od ponad 30 lat testującej odmiany winorośli pod kątem przydatności do polskiego klimatu oraz Wojciech Bosak, krytyk winiarski i dziennikarz, który od lat z naukowym zacięciem studiuje uprawę winorośli i produkcję wina.
Jednym z uczestników rocznego kursu jest Marian Wołosz, mieszkający w północno-wschodniej Polsce, na Kurpiach. Prowadzi gospodarstwo rolne, teraz chce zając się także winiarstwem. Mimo sporej odległości (ponad 600 km), jaką musi pokonać by regularnie uczestniczyć w zajęciach Podkarpackiej Akademii Wina, nie żałuje decyzji o zapisaniu się na Praktyczny Kurs Winiarstwa.
– Chcę zdobyć wiedzę w tym temacie, którą jak się okazało mam na razie tylko wyrywkową – mówi pan Marian. – Początkowo posadziłem trochę krzewów winorośli udostępnionych mi przez sąsiadów mieszkających w okolicy. Widziałem, że przyjęty się, rosną i owocują. To zachęciło mnie do dalszych prób z krzewami winorośli, z myślą o wytwarzaniu wina. W 2011 r. sprowadziłem z zielonogórskiego trochę odmian i posadziłem u siebie. Mimo, iż je pielęgnowałem, nic z tego nie wyszło. Doszedłem do wniosku, że za mało wiem na ten temat, że wiedza zdobyta w internecie, to za mało by poprawnie uprawiać winorośl. I dlatego zdecydowałem się na ten roczny kurs. Zajęcia na wysokim poziomie, tak jak się spodziewałem. Szkolenia prowadzą ludzie z ogromną wiedzą i dużym doświadczeniem. Jestem przekonany, że dzięki nim uniknę w przyszłości wielu błędów przy prowadzeniu winnicy i wyrobie wina – podkreśla.
Organizatorem i prowadzącym Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle jest Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, a partnerem przedsięwzięcia Miasto Jasło.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.