Miasto Jasło przygotowało „Jasielski pakiet pomocowy” dla firm działających na terenie miasta. Ma on zostać zaprezentowany 7 kwietnia br. podczas, zwołanej w tym celu, sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej Jasła (prowadzonej on-line).
– Od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w kraju analizowaliśmy skalę zagrożeń oraz sytuację jasielskich firm, przygotowując pakiet wsparcia. Ostatecznie nasze propozycje dla przedsiębiorców działających na terenie Jasła oparliśmy na przyjętej w tym tygodniu specustawie, zwanej tarczą antykryzysową – zaznacza Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Jeżeli Rada Miejska Jasła poprze przedstawione propozycje, ulgi zawarte w pakiecie, obowiązywać będą za okres stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii, czyli od 14 marca br.
Jasielski pakiet pomocowy (zawarty w uchwałach Rady Miejskiej Jasła i zarządzeniu Burmistrza Miasta Jasła) to wsparcie dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię. Obejmuje on między innymi:
– możliwość uzyskania ulgi, umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty opłat z tytułu najmu, dzierżawy lub użytkowania nieruchomości Miasta Jasła przypadających za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii COVID-19 do 50%, do 60% i do 100 % należności netto, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności;
– możliwość przedłużenia o 3 miesiące od końca miesiąca terminów płatności rat podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, prowadzących działalność wskazaną w § 8 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Jasielski pakiet pomocowy to początek działań służących przeciwdziałaniu trudnościom gospodarczym, jakie zachodzą w związku z pandemią.
– Mam świadomość, że potrzeby są o wiele większe, że przedsiębiorcy oczekują między innymi zwolnienia z podatku od nieruchomości. Będziemy podejmować kolejne kroki. Cały czas czekamy na informacje, jakie wsparcie otrzymają samorządy od rządu, bo samorządy też ponoszą straty. Aktualnie weryfikujemy budżet miasta pod kątem wygospodarowania dodatkowych środków na wsparcie jasielskiej gospodarki. Wiąże się to z rezygnacją z części zaplanowanych zadań na rzecz tych najistotniejszych w czasie kryzysu. Wierzę, że w tym trudnym czasie mogę liczyć nie tylko na solidarność i zrozumienie mieszkańców, ale wspólne inicjatywy i działanie – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
UM Jasła
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz