JASŁO24.PL: Nagrobek Zosieńki czeka na renowację

JASŁO / PODKARPACIE. W niedzielę (30 października) i we wtorek (1 listopada) odbędzie się akcja zbierania pieniędzy na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii. Środki z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację rzeźby figuralnej z początku XX w., znajdującej się na dziecięcym grobie nieznanej Zosieńki.

Baner

To już ósma kwesta zorganizowana przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Do tej pory, dzięki zebranym funduszom udało się odrestaurować siedem nagrobków: figurę św. Jana Ewangelisty, zdobiącą grób Jana Martynka (2010 r.), „Pietę” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2011 r.), grobowiec Kleczkowskich (2012 r.), nagrobek Romualda Palcha (2013 r.), pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2014 r.), pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Srzeniawskich i Małeckich (2015 r.) oraz figurę św. Magdaleny na nagrobku rodziny Bartmańskich (2016 r.).

Z inicjatywą organizowania kwest na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych nagrobków wystąpił w 2009 roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

odrestaurowane

UMJ


Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.