REKLAMA
Lucas Tour

Rzeszowscy studenci wracają z Wutan w Chinach! Czy coś nam grozi?

RZESZÓW / PODKARPACIE. 20 studentów Politechniki Rzeszowskiej wyjechało na wymiane w chińskiego Wutan, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa 2019-nCoV. Studenci wracają do Polski, a sytuację nadzorują służby z lotniska Chopina w Warszawie, gdzie lądują samoloty z Chin.

koronowirus

Foto: gis.gov.pl

Według informacji, które przekazał Polskiemu Radiu Rzeszów Grzegorz Ostasz – prorektor Politechniki Rzeszowskiej, studenci wracają do Polski od kilku dni, a sytuacja jest pod kontrolą.

Dzięki bieżącej współpracy naszych służb z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, służbami państwowymi, przewoźnikami lotniczymi, agentami handlingowymi oraz pozostałymi lotniskami w Polsce o ich (studentów PRz, przyp. red.) powrocie wiemy od dawna i jesteśmy na to przygotowani – zakomunikowało na Facebooku warszawskie Lotnisko Chopina.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podało, że w Wuhan i okolicznych miejscowościach przebywa około 30 Polaków. MSZ nie otrzymał informacji na temat zarażonych Polaków.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Według chińskich władz, w wyniku zakażenia nowym koronawirusem w Państwie Środka zmarło 41 osób. Ponad 1300 osób z całego świata zostało zarażonych. Zgodnie z danymi GIS-u, wirus trafił już do Europy.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 24 stycznia 2020 r. odnotowano laboratoryjnie potwierdzonych 901 przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 26 zgonów. 15 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Przypadki: Chiny, w tym Hong Kong i Makau (882), Tajwan (1), Tajlandia (4), Japonia (2), Korea Południowa (2), USA (1), Singapur (3), Wietnam (1), USA (1), Francja (3). Spośród 26 przypadków śmiertelnych w Chinach, 24 odnotowano w prowincji Hubei, 1 w prowincji Heilongjiang i 1 w prowincji Hebei – czytamy w oficjalnym komunikacie GIS-u z soboty.

Źródło: PR Rzeszów, Lotnisko Chopina / Facebook, GIS, MSZ

25-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)