REKLAMA
Lucas Tour

Nowy samolot przed budynkiem OKL PRz w Jasionce

RZESZÓW / PODKARPACIE. Przed głównym budynkiem Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce postawiono samolot Liberty XL-2 z floty Ośrodka w charakterze pomnika lotniczego. Dotychczas w tym miejscu znajdował się PZL 110 Koliber.

LDVQNIxwIeQdlSEVqWFM,poprawldvqnixwieqdlsevqwfmimg_20201020_104512-01
Foto: PRz / mat. prasowe

Do widoku samolotu na podwórku OKL-u przyzwyczaili się m.in. okoliczni mieszkańcy, którzy przez lata odwiedzali to miejsce, aby np. zaszczepić w najmłodszym pokoleniu ciekawość nauki, techniki, a co za tym idzie lotnictwa. Niejeden może się pochwalić zdjęciem zrobionym na tle samolotu.

Kolibry pojawiły się w Ośrodku na początku lat 80. XX w. Wówczas był to jeszcze Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego, w którym od 1979 r. wprowadzono do szkolenia nowe typy samolotów: PZL-104 Wilga oraz PZL-110 Kliber. We wrześniu br. ten samolot został przekazany do Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie. Stojąc przed budynkiem technikum, stał się wizytówką nowego kierunku kształcenia – technika mechanika lotniczego.

Eksponowanie samolotów w charakterze pomników lotniczych lub tzw. witaczy w przestrzeni publicznej jest bardzo popularne. Moda na wykorzystanie samolotów jako wizytówek szkół, aeroklubów czy miast związanych z lotnictwem została zapoczątkowana pod koniec lat 50. XX w. i wciąż nie przemija. Samolot Liberty XL-2 o znakach rejestracyjnych SP-TZB Politechnika Rzeszowska nabyła w sierpniu 2010 roku. Od teraz będzie witał wszystkich przybywających na teren Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce.

W regionie jest wiele miejsc, gdzie można zobaczyć samoloty – pomniki. Z racji lotniczego charakteru województwa podkarpackiego można je spotkać głównie w takich miastach, jak Mielec, czy Krosno.

Źródło: Politechnika Rzeszowska / mat. prasowe

03-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)