REKLAMA
Lucas Tour

Noc spokojna, ale poprzednie dwie doby… RAPORT

28 czerwca na terenie woj. podkarpackiego odnotowano 362 interwencji związanych z przejściem frontu burzowego. Najwięcej w powiatach jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, przeworskim, przemyskim. Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.

Od godz. 8.00 28.06.20 r. do godz. 8.00 29.06.2020 r. dla woj. podkarpackiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne dot. gwałtownych wzrostów stanów wód na rzekach woj. Podkarpackiego. Dla woj. podkarpackiego od godz. 12.00 do godz. 22.00 w dniu dzisiejszym obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne 2 stopnia dot. burz z gradem.

Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych i ich spływu odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

Zdjęcia poglądowe z 26.06.2020: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku.

W działaniach ratunkowych uczestniczą, oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski i woj. Świętokrzyskiego oraz z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP. Na dzień 28.60 w działaniach  ratowniczych bierze udziel 1222 strażaków i 496 żołnierzy i siły są ciągle zwiększane.

W sumie Wojewoda Podkarpacki otrzymała już na podstawie dwóch decyzji Ministra Finansów łączną kwotę 8.922.000 zł zabezpieczenia finansowego z przeznaczeniem na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych osób w wyniku ulewnych deszczy i powodzi. Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do Wojewody Podkarpackiego wnioski na łączną kwotę 5.990.000 zł dla 1.024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane a środki przelane na konta gmin.

W godzinach popołudniowych przeszła ulewa nad okolicami Krosna: m. Jaśliska, Daliowa, Królik Polski, Rymanów Zdrój. – na ten moment nie ma informacji o szkodach a na miejscu działają służby. Nieprzejezdna jest DW nr 987 w m. Daliowa z powodu zalania.

Małgorzata Waksmundzka-Szarek
Rzecznik Prasowy ​Wojewody Podkarpackiego
Stan na godzinę 19:30

29-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)