REKLAMA

PODKARPACKA AKADEMIA WINA: Egzamin dyplomowy tuż-tuż! (ZDJĘCIA)

JASŁO / PODKARPACIE. Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina już powoli przygotowują się do egzaminu dyplomowego, ale wciąż jeszcze poszerzają swoją winiarską wiedzę o kolejne zagadnienia, zarówno teoretyczne jak i praktyczne.
Kolejny, 18 już zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa obejmował możliwości dofinansowania winiarstwa z funduszy UE oraz dozwolonych praktyk enologicznych (wykłady prowadził Radosław Froń) oraz zastosowanie beczki w produkcji wina (Wojciech Bosak). Słuchacze powtórzyli również z Romanem Myśliwcem zdobytą w ciągu całego roku wiedzę, by jak najlepiej przygotować się do styczniowego egzaminu dyplomowego.

DSCN4680

Nie zabrakło również zajęć praktycznych w winiarni. Kontynuowano ćwiczenia z oznaczania zakończenia fermentacji FJM metodą chromatografii bibułowej – a ta pokazała, że w winach dyplomowych zakończyła się już fermentacja malolaktowa. W związku z tym konieczne były czynności kończące ten etap dojrzewania wina tj. siarkowanie, dosładzanie, stabilizacja wina, przygotowanie butelek do rozlewu itp. Kursanci przeprowadzili także kontrolę fermentacji win musujących.

Winniczka na rondzie przygotowana do zimy

PAW opiekuje się mini winnicą rosnącą na Rondzie Solidarności w Jaśle. W drodze z wykładów do przetwórni słuchacze zebrali wiszące jeszcze na krzewach owoce. To jedno z działań przygotowujących rosnące tam krzewy winorośli do zimowego spoczynku. Do zakończenia zajęć w Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 pozostały jeszcze tylko trzy zjazdy. Dobiega też końca prowadzony nabór na trzecią edycję Studium Praktycznego Winiarstwa, które rozpocznie się od lutego 2017.

Warto zaznaczyć, że na zajęcia PAW do Jasła przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Przez cały rok zajęcia teoretyczne odbywają się w zabytkowym pałacyku Sroczyńskich, gdzie mieści się Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, a zajęcia praktyczne w udostępnionej na potrzeby Akademii profesjonalnej przetwórni. Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

UMJ

25-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.