REKLAMA
Lucas Tour

Polskie winiarstwo szansą na aktywizację małych gospodarstw rolnych

„Polskie winiarstwo szansą na aktywizację małych gospodarstw rolnych” – to tytuł konferencji, która 13 kwietnia (środa) odbędzie się w gmachu Sejmu RP. Inicjatorem tej konferencji jest poseł Michał Wojtkiewicz, który jako parlamentarzysta od kilku lat mocno promuje polskie winiarstwo, a wezmą w niej udział także winiarze z regionu tarnowskiego, których wina uznawane są za jedne z najlepszych i zdobywają laury na krajowych i międzynarodowych konkursach.

– Wspieram I propaguję winiarstwo, bo zakładanie winnic to szansa na zagospodarowanie nieużytków i dodatkowy dochód dla rolników. Tym bardziej, że stoki w południowej Polsce, trudno dostępne dla innej działalności rolnej to wręcz idealne miejsca do zakładania winnic – mówi poseł Bogdan Rzońca.

Ci, którzy mają już własne winogrona, z których robią pyszne wina twierdzą, że z hektara są w stanie zarobić rocznie około 20 tys. zł. I choć wiele przepisów zmieniono w ostatnich latach na korzyść winiarzy (można m.in. legalnie sprzedawać wino wyprodukowane w przydomowych winnicach), to wiele procedur wciąż jest dość skomplikowanych. Dlatego Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy zaproponowało konsolidację środowiska oraz różnych organizacji winiarskich i powołanie Polskiej Federacji Producentów Wina. Jej powstanie oficjalnie ogłoszone zostanie podczas środowej konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu.

– Czas najwyższy pokazać naszą siłę i nasze wina, które są bardzo wysokiej jakości i niczym nie ustępują winom zagranicznym. Ale chcemy także pokazywać historię polskiego winiarstwo, aktywizować rolników, przekonywać do zakładania winnic – wyjawia Rafał Stec, wiceprzewodniczący Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy i przewodniczący Rady Programowej Polskiej Federacji Producentów Wina. – Zapowiadana jest też nowelizacja ustawy winiarskiej. Warto być przy jej powstawaniu i mówić jednym głosem.

Winiarze chcą przede wszystkim, aby mogli korzystać z rolniczych projektów unijnych, bo na razie producenci win gronowych nie mogą się starać na przykład o dotacje na zakładanie i rozwój winnic czy przetwórni winogron. Będą zachęcać samorządy, by rozwój winiarstwa wpisywany był w strategie lokalnych samorządów. W naszym regionie na taki krok zdecydowała się już gmina Tuchów, która w sierpniu br. przygotowuje również międzynarodową imprezę promującą tutejsze winnice i wytwarzane w nich wina. Sformułowali też inne postulaty, które zamierzają przedstawić Ministrowi Rolnictwa i parlamentarzystom.

Warto podkreślić, że winiarze w zdecydowanej większości to prawdziwi pasjonaci. Każde wino to małe dzieło sztuki, winiarz w produkt wkłada całe serce. O wyjątkowych walorach polskich win będą mogli się przekonać uczestnicy warszawskiej konferencji na późniejszej degustacji w restauracji Domu Poselskiego. Swoje wina wystawią tam również winiarze z regionu tarnowskiego.

zdjecie2materiały nadesłane

12-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)