JASŁO / PODKARPACIE. W ubiegły piątek, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się akcja „Powstanie… z gruzów. Jasło-Warszawa 1944”. Tego dnia wraz z mieszkańcami Jasła wspominaliśmy historię, która połączyła oba miasta – Jasło i Warszawę. Historię dwóch miast obróconych w ruinę, a zarazem historię powstawania z gruzów.
Akcja skierowana była do młodzieży z Jasła i okolic oraz wszystkich mieszkańców. Rozpoczęła się namalowaniem obrazu związanego z powstaniem warszawskim. W wyniku współpracy młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. ks. prał. Jana Ślęzaka w Ołpinach oraz Publicznego Gimnazjum im. bł. Karoliny Kózki w Czermnej powstały dwa plakaty wykonane w technice graffiti: kotwica – symbol Polski Walczącej oraz żółw – malowany na murach i chodnikach w czasie powstania.
Młodzież z Ołpin, Szerzyn, Żurowej i Czermnej, działająca również w Stowarzyszeniu Historyczno-Patriotycznym „Pro Patria”, która przybyła wraz z opiekunami, tego dnia wystąpiła w charakterze grupy rekonstrukcyjnej. Stroje z epoki, w których wyszli z budynku MDK-u, zachęciły niejednego mieszkańca do wzięcia udziału w akcji. Młodzież wręczała ulotki dotyczące spotkania oraz opaski powstańca. W trakcie akcji wykonała scenkę rozdania broni i rozpoczęcia powstania warszawskiego.
Tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć również pana Arkadiusza Bąka z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, który kilkoma faktami wprowadził nas w rzeczywistość roku 1944. Muzeum objęło patronatem honorowym nasze wydarzenie i zapewniło młodzieży drobne upominki.
Po wysłuchaniu muzyki o tematyce powstania warszawskiego, obejrzeniu zdjęć obu zburzonych miast oraz uczczeniu minutą ciszy pamięci ofiar wojny, nastąpiła projekcja filmu „Powstanie Warszawskie”, który wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Film jest w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944. Spotkanie zakończyło się zapisaniem swoich refleksji na płótnach zamalowanych wcześniej przez młodzież. Było to symbolicznym wyrażeniem pamięci o przeszłości.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.