REKLAMA
Lucas Tour

Przemycali ludzi, a teraz grozi im nawet 12 lat więzienia

tvPolska.pl W ręce funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wpadły dwie osoby, zajmujące się przerzutem nielegalnych migrantów. Za organizowanie przejazdu z kraju pochodzenia do Mińska, następnie przekroczenia granicy z Białorusi do Polski wbrew przepisom i potem do Niemiec przemytnicy brali od cudzoziemca od 10 tys. do 13 tys. dolarów.

przemyt

W sprawę zamieszanych jest 9 osób, a dwie z nich zostały zatrzymane przez gołdapskich funkcjonariuszy Straży Granicznej
Zorganizowana grupa przestępcza od września 2021 roku do listopada 2021 roku działając na terenie woj. podlaskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego organizowała cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy państwowej z Białorusi do Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Cudzoziemcy z kraju pochodzenia, poprzez Mińsk, mieli zorganizowany przejazd w rejon granicy polsko-białoruskiej, a potem do Niemiec.

Zamieszani w nielegalny biznes używali do przerzutu nielegalnych migrantów samochodów dostawczych z wypożyczalni
Wynajmowali również kierowców, którym za kurs z Podlasia do Niemiec płacili 4 tys. zł. Natomiast od cudzoziemców za zorganizowany przerzut z ich kraju do jednego z państw w Europie pobierali opłatę w wysokości od 10 tys. do 13 tys. dolarów. Zorganizowana grupa przestępcza dokonała przerzutu przez zieloną granicę około 60 obywateli państw trzecich, z czego przeważającą liczbę stanowili obywatele Iraku.

W ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy z PSG w Gołdapi, we wrześniu br. w Prokuraturze Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zatrzymani usłyszeli zarzuty. 20-latka z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-latek z powiatu białogardzkiego odpowiedzą za udział w organizowaniu nielegalnej migracji w tym dodatkowo za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec zatrzymanych zastosowano środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w łącznej kwocie ponad 700 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Łącznie organy ścigania do sprawy zatrzymały 9 osób, z czego 5 skazanych jest prawomocnymi wyrokami
Natomiast 28 października Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kaliszu wobec kolejnych 4 osób, zamieszanych w przemyt ludzi, w tym 20-latki z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-letniego mieszkańca powiatu białogardzkiego.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Żródło: Straż Graniczna 


01-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)