REKLAMA
Lucas Tour

Święto WOT. Rodzinnie i na sportowo! (FOTO)

PODKARPACIE. W tym roku terytorialsi w całej Polsce świętowali uroczyście i bardzo aktywnie. Pierwszy rodzinny piknik sportowy WOTgames na Podkarpaciu odbył się w niedzielę na terenie Gminy Tryńcza i okazał się wielkim sukcesem.

Sportowy piknik będący częścią obchodów tegorocznego Święta WOT odwiedziło ponad 2 tys. osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się strefy aktywnego spędzenia czasu wolnego zorganizowane przez żołnierzy dla dzieci oraz dorosłych. W poniedziałkowe popołudnie przy pomniku pamięci żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie odbyły się również uroczystości upamiętniające 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Święta Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tegoroczne Święto Wojsk Obrony Terytorialnej zgodnie z zapowiedziami miało wymiar sportowej rywalizacji w szesnastu gminach w całej Polsce. Poza formalnym świętowaniem na Pl. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, podczas którego sztandary wojskowe wręczono kolejnym brygadom OT, terytorialsom w tym roku przyświecał cel promowania zdrowego i aktywnego stylu życia, poprzez zaangażowanie w pikniki sportowe mieszkańców lokalnych społeczności. Wspólnie  celebrowane święto WOT w Tryńczy, jak się okazało, zdecydowanie przypadło do gustu mieszkańcom Podkarpacia. Piękna pogoda, wspaniała rodzinna atmosfera oraz wiele ciekawych zadań wojskowych dla dzieci i dorosłych połączonych dobrą zabawą pozwoliło na świętować z nutą sportowej rywalizacji.

Do sportowych zmagań najliczniej przystąpiły dzieci walczące w strefie „akademia terytorialsa”. W tej kategorii wszystkie pakiety startowe rozeszły się, jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. Rodzice, opiekunowie i dorośli chcąc dotrzymać kroku najmłodszym, nie mniej licznie przystąpili do udziału w strefie „wspaniała dwunastka” stawiając czoła już nieco trudniejszym, bardziej wymagającym konkurencjom sportowo-wojskowym.

W strefie „wspaniała dwunastka” emocje rosły z minuty na minutę. Pomiędzy całymi rodzinami, opiekunami, jak i wszystkimi obecnymi na miejscu dorosłymi uczestnikami tej strefy nawiązała się zdrowa sportowa rywalizacja. Podczas niektórych konkurencji, by osiągnąć jak najlepszy wynik, zawodnikom do wsparcia ruszały całe rodziny. Jak pokazała tegoroczna impreza WOTgames w Tryńczy, wydarzenia z nutką sportowej walki wyzwalają pozytywne emocje, ale też wzmacniają i cementują więzi rodzinne oraz integrują środowiska lokalne. Mimo sportowej rywalizacji, na pikniku z okazji Święta WOT, nie było przegranych – każdy uczestnik otrzymał w prezencie za wzięcie udziału w sportowych zmaganiach pakiet startowy, w którym znajdowały się pamiątkowe gifty.

***

To jednak nie koniec celebrowania. Uroczyste obchody 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Święta Wojsk Obrony Terytorialnej odbyły się w poniedziałkowe popołudnie, jak co roku przy pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy ul. Szopena w Rzeszowie. Oficjalne świętowanie poprzedziła msza święta w Kościele Świętego Krzyża. Asystę honorową wystawiła 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Tym wydarzeniom towarzyszyły również poczty sztandarowe z repliką sztandaru bojowego żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu Rzeszów, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, im. gen. bryg. Mieczysława Boruty – Spiechowicza, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Dystyngowanej wojskowej oprawy dodała obecność Orkiestry Wojskowej Garnizonu Rzeszów.

zdjęcia: Paulina Lęcznar 
tekst: kpt. Witold Sura rzecznik prasowy 3 PBOT


28-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)