REKLAMA
Lucas Tour

Trzeci zgon po podaniu szczepionki przeciw COVID-19!

PODKARPACIE. Nie żyje mężczyzna z powiatu stalowowolskiego, który szczepił się przeciwko COVID-19. To trzecia osoba w województwie podkarpackim, której zgon po podaniu szczepionki odnotowano w rządowym raporcie Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych.

syringe-5873159_960_720
foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

 

W rządowym raporcie Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP) z 20 kwietnia br. umieszczono informację o zgonie mężczyzny z powiatu stalowowolskiego. To trzeci odnotowany w raporcie zgon w województwie podkarpackim.

Czy szczepionka miała bezpośredni wpływ na zgon mężczyzny? W raporcie podano tylko, że zgon nastąpił po udarze krwotocznym.

 

Niepożądane odczyny poszczepienne 

Jak czytamy na stronach internetowych rządu, zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny, to niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia, który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.

– W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych – informuje strona gov.pl

 

Według najnowszego raportu rządu, dotyczącego niepożądanych odczynów poszczepiennych po zaaplikowaniu szczepionki przeciw COVID-19 (dane z 20 kwietnia 2021 roku), od pierwszego dnia szczepienia (27 grudnia 2020 roku) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 6 452 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 5 473 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Szczegóły i pełną treść rządowego raportu NOP można znaleźć TUTAJ.

źródło: red., gov.pl / opracował Kacper CiubaRzeszów24.pl

22-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)