REKLAMA

W środę – kwesta na ratowanie zabytków jasielskiej nekropolii

Już po raz dziewiąty odbędzie się akcja zbierania pieniędzy na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii. W tym roku kwesta potrwa dwa dni: 29 października (niedziela) i 1 listopada (środa) od godz. 8-18. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na renowację pomnika nagrobnego z figurą przedstawiającą Najświętszą Maryję Pannę na grobie Marii Sołtys zmarłej w 1905 roku.

Społeczny Komitet korzysta z pieniędzy zebranych podczas kwest, z dotacji Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, a także ze wsparcia finansowego i organizacyjnego Urzędu Miasta w Jaśle. Dotychczas odrestaurowano osiem pomników:

figura św. Jana Ewangelisty, zdobiąca grób Jana Martynka (2009 r.), „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2010 r.), grobowiec Kleczkowskich (2011 r.), nagrobek Romualda Palcha (2012 r.), pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2013 r.), pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Srzeniawskich i Małeckich (2014 r.), pomnik z figurą św. Marii Magdaleny (2015 r.) oraz pomnik nagrobny Zofii Olgii Lewickiej z figurką przedstawiającą siedzącego Aniołka (2016 r.)

Z inicjatywą organizowania kwest na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych nagrobków wystąpił w 2009 roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

Źródło: UM Jasła

01-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.