REKLAMA
Lucas Tour

W przedświąteczne dni dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

POWIAT BRZOZOWSKI. Przed nami ostatnie przedświąteczne dni i związane z nimi zakupy. Policjanci radzą, o czym należy pamiętać, żeby nie paść ofiarą złodziei. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy przede wszystkim, czy nadchodzące święta będą spokojne i bezpieczne.
393-8113-768x480
Niestety nie każdy do świąt przygotowuje się tak samo. Są osoby, które szukają tzw. „łatwego zarobku”, żerując na roztargnieniu i nieuwadze innych. Pamiętajmy, że w miejscach zatłoczonych, takich jak centra handlowe, sklepy, targi, dworce czy przystanki, częściej jesteśmy narażeni na kradzież. Kieszonkowcy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, co znacznie ułatwia im „pracę”. Gdy jesteśmy czymś zajęci, choćby płaceniem w kasie, oglądaniem towaru lub wsiadaniem do zatłoczonego autobusu, łatwiej nas okraść.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca, zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy:
  

  •     Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki
  •     Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki
  •     Kobiety powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska lub trzymać torebkę z przodu, zamknięciem do siebie
  •     Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela
  •     Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN
  •     Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu
  •     Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by  towarzyszył nam ktoś zaufany
  •     Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je
  •     Zachowajmy czujność, jeśli np. na przystanku autobusowym zauważymy grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Złodzieje często w ten sposób maskują moment kradzieży kieszonkowych.

W okresie przedświątecznym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie na dworcach czy w centrach handlowych, pojawi się więcej policjantów. Oprócz tych umundurowanych, nad bezpieczeństwem czuwać będą także funkcjonariusze nieumundurowani.

Jeśli poczujemy się zagrożeni lub nabierzemy podejrzeń co do próby popełnienia przestępstwa, nie wahajmy się prosić o pomoc. Każdy przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

źródło: KWP

foto: archiwum policji

15-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)