REKLAMA
Lucas Tour

Wyjątkowy jubileusz. Jasielskie prawa miejskie obchodzą 650-te urodziny (ZDJĘCIA)

JASŁO / PODKARPACIE. Od 650 lat Jasło – miastem. Uroczystą mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bpa Edwarda Białogłowskiego w sanktuarium świętego Antoniego i koncertem jubileuszowym w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza”, rozpoczęły się (26 kwietnia br.) oficjalne obchody jubileuszu 650 – lecia nadania Jasłu praw miejskich.

Rok 2015 jest – zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła – „Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Jasłu”, w którym odbędzie się szereg imprez nawiązujących do rocznicy. Główne z nich to: msza i koncert jubileuszowy, które odbyły się 26 kwietnia w kościele oo. Franciszkanów, koncert „Carmina Burano” w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej i mapping 26 czerwca na jasielskim rynku oraz uroczysta sesja Rady Miejskiej Jasła i konferencja naukowa 26 listopada br. w Jasielskim Domu Kultury.

Jasło i jaślanie zawierzeni Bogu
Na wstępie mszy św. w intencji Jasła i jego mieszkańców o. Krzysztof Kozioł, gwardian klasztoru Franciszkanów w Jaśle powiedział:

W modlitwie ogarniamy z wdzięcznością historię naszego miasta. Przedkładamy Bogu z wielkim zatroskaniem teraźniejszość i z ufnością myślimy o przyszłości. Doktor Andrzej Laskowski w 2007 roku, oddając hołd naszemu miastu, w swojej książce pisał: „Mam na myśli Jasło rozumiane jako konglomerat ludzi różnych narodowości, dynamicznych, pełnych pasji, nie tylko dające Polsce i światu jednostki wybitne, ale i potrafiące przyciągnąć do siebie ludzi ciekawych i nieprzeciętnych, wychowujące w duchu patriotyzmu i tolerancji, promieniujące swym duchem na szeroko pojmowaną okolicę. Obawiam się, że w tym sensie Jasło wciąż czeka na swe odrodzenie, o wiele trudniejsze niż odbudowa materialna. Chcę wierzyć, że się doczekam.” Oby taka właśnie odnowa stała się udziałem naszego miasta i jego obywateli.

Mszy przewodniczył bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej, który podkreślił, że Jasło jest „małą ojczyzną” tych, którzy tu mieszkają. Winni oni troszczyć się o swoje miasto, bo „dzień jutrzejszy przygotowujemy dziś”.

Powierzamy Bożemu Miłosierdziu wszystkich, którzy na przestrzeni wieków to miasto budowali i formowali. Modlimy się za dzień dzisiejszy Jasła, dziękując za jego rozwój i radości, ale także powierzając wszystkie problemy i troski, z którymi borykają się zarówno ci, którzy mu przewodzą, jak i ci, którzy tutaj żyją – mówił ks. biskup rozpoczynając sprawowanie mszy.

W homilii, pochodzący z Jasła ojciec dr Andrzej Zając, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, zwrócił uwagę na związki ludzi z miejscami, mające prapoczątek w zamyśle bożym.

Nikt nie rodzi się przypadkiem w takim, czy innym miejscu. To Bóg, kiedy pragnie człowieka stworzyć, kiedy go chce mieć, odnajduje także właściwe miejsce dla niego. I stąd ktoś rodzi się np. w Jaśle – mówił. – Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego ktoś urodził się w tym miejscu. A potem okazuje się, że ludzie migrują, ktoś rodzi się gdzie indziej, przybywa do tego miejsca i z tym miejscem związane jest jego życie. Ale nic na tej ziemi nie dzieje się przypadkowo. To Bóg, dlatego, że kocha człowieka przygotowuje dla niego miejsce najlepsze. Duchowny stwierdził, że obchodząc jubileusz miasta warto i w ten sposób popatrzeć na tych, których losy się z nim związały. Palec Boży kaznodzieja dostrzegła nawet w położeniu Jasła, bo ileż – jak zauważył – na świecie jest miast, które zostały ulokowane u zbiegu trzech rzek. Według o. Zająca Jasło jest wyjątkowe pod wieloma względami. – To miejsce naznaczone jest łaską Bożą. To miejsce jest dobre, ale może być jeszcze lepsze, kiedy wpatrując się w Dobrego Pasterza każdy z nas poczuje się odpowiedzialny za ten skrawek ziemi, który Bóg mu powierzył – stwierdził.
Wyjątkową oprawę muzyczną mszy zapewnił chór „Soli Deo” I LO w Jaśle.

Jubileuszowy koncert
Bezpośrednio po eucharystii w kościele oo. franciszkanów odbył się koncert jubileuszowy, w wykonaniu związanego z Jasłem znakomitego Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza”, a wcześniej krótko głos zabrał burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
Przed chwilą zakończyła się uroczysta msza św. inaugurująca rok jubileuszowy podczas której miasto i jego mieszkańcy zostali powierzeni Bożej opiece. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za odprawienie mszy św. ekscelencji księdzu biskupowi i doceniamy fakt, że została odprawiona właśnie tu: w sanktuarium św. Antoniego, którego jaślanie czczą od 110 lat i który od 1997 roku jest patronem Jasła u Boga. Dzisiaj oficjalnie rozpoczynamy obchody historycznej, 650. rocznicy lokacji miasta. Naukowcy spierają się co do daty nadania Jasłu praw miejskich. My przychyliliśmy się do tych, przyjęli właśnie 26 kwietnia 1365 roku. Król Kazimierz Wielki nadał Jasłu prawa miejskie, rozpoczynając tym samym nowy etap jego rozwoju – mówił burmistrz Jasła Ryszard Pabian – W historii naszego miasta przeplatają się lata dynamicznego wzrostu i dominacji w regionie oraz chwile upadku, łącznie z całkowitym zniszczeniem i zrównaniem z ziemią w czasie II wojny światowej. Zawsze jednak mieszkańcy umieli zjednoczyć się i podnieść je z ruin, dowodząc, że Jasło jest dla nich ważne. Jaślanie zawsze byli dumni, że stąd pochodzą. My także musimy i chcemy o tym pamiętać razem dążąc do tego, by miasto się rozwijało. Dziękuję zatem przede wszystkim Panu Bogu za to, że miasto mimo trudnej historii przetrwało do dziś. Dziękuję również wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w dzisiejszej uroczystości. To znak, że zarówno dla mnie jak i dla państwa Jasło jest miastem szczególnym, o które warto się troszczyć i zawierzać je Bożej opiece.

Zapraszając wszystkich na koncert, burmistrz zwrócił uwagę, że obchody jubileuszu rozpisane zostały na cały rok.

Spośród najważniejszych wydarzeń wspomnę tylko, że gala obchodów jubileuszu będzie miała miejsce 26 czerwca, w przeddzień Dni Jasła, a zakończenie planujemy na 26 listopada, podczas sesji naukowej zorganizowanej w Jasielskim Domu Kultury. Na wszystkie te wydarzenia już dzisiaj Państwa zapraszam – powiedział.

Zespół Instrumentów Historycznych „Risonanza”, który – jak podkreśliła jego koncert mistrzyni Anna Śliwa – duchowo związał się z Jasłem, miastem szczególnie mu bliskim, na jubileuszowy koncert przygotował program złożony z utworów najznamienitszych kompozytorów epoki baroku: Jana Sebastiana Bacha, Georga Fryderyka Haendla i Antonio Vivaldiego. Artyści rozpoczęli występ od uwertury z trzeciej suity orkiestrowej Bacha oraz czwartego koncertu brandenburskiego, gdzie w partiach solowych można było podziwiać skrzypaczkę Monikę Boroni oraz flecistki Michelę Pudelkovą i Katarzynę Czubek, na zakończenie natomiast zaproponowali utwór bardzo rzadko goszczący na polskich scenach koncertowych – symfonię D-dur Jana Sebastiana Bacha.
Organizatorami inauguracji obchodów 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich byli: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury i Parafia oo. Franciszkanów.

[nggallery id=24]

29-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)