REKLAMA
Lucas Tour

ZBRODNIA W WITRYŁOWIE: Czy był poczytalny kiedy rzucił się z siekierą na rodziców?

WITRYŁÓW / PODKARPACIE. Prokuratura szuka odpowiedzi na to pytanie. W zależności od tego jaka ona będzie, taka kara spotka sprawcę makabrycznej zbrodni na rodzicach.

W sprawie zabójstwa w miejscowości Witryłów toczą się dalsze czynności dowodowe. Uzyskano wstępne wyniki sekcji zwłok. Z ustaleń tych wynika, że podejrzany zadał obu ofiarom po 6 ciosów ostrzem siekiery w głowę, przy czym na ciele ojca stwierdzono obrażenia, świadczące o próbie obrony przed napastnikiem – mówi  prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krośnie. – Ciosy te spowodowały rozległe obrażenia czaszkowo-mózgowe, które skutkowały zgonem pokrzywdzonych – dodaje.

Prokuratura aktualnie przesłuchuje świadków, aby ustalić przebieg i okoliczności tamtego zdarzenia. Ważne będą także informacje dotyczące sytuacji rodzinnej podejrzanego.

Jak informuje prokurator Piotrowicz zarządzono również przeprowadzenie badania śladów biologicznych, zabezpieczonych na miejscu zdarzenia.

witrylow

Nie dysponujemy jeszcze wynikami badań toksykologicznych, które ujawnią czy w chwili morderstwa Maciej B. był pod wpływem alkoholu lub narkotyków – precyzuje rzecznik.

Dodaje także, że trwa kompletowanie dokumentacji medycznej sprawcy. Zostaną również powołani biegli psychiatrzy, którzy wydadzą opinię co do stanu jego poczytalności w chwili czynu.

Nie można też wykluczyć, że biegli po jednorazowym badaniu złożą wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej i dopiero po jej zakończeniu wydadzą stosowną opinię – dopowiada Beata Piotrowicz.

To istotna kwestia w przebiegu całego śledztwa. Kodeks karny wskazuje, że jeśli osoba, która w momencie popełnienia czynu była chora psychicznie, upośledzona umysłowo bądź na jej działania wpływały jakieś inne zakłócenia czynności psychicznych, wówczas nie popełniła przestępstwa. Z kolei jeśli w tym momencie zdolność rozpoznawania i kierowania własnym postępowaniem były ograniczone, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. W praktyce oznacza to, że jeśli Maciej B.w pełni świadomie zamordował swoich rodziców siekierą, wówczas może grozić mu nawet dożywocie. Natomiast jeśli uczynił to w stanie niepoczytalności może trafić do zakładu psychiatrycznego.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło pod koniec grudnia minionego roku. Zaczęło się od rodzinnej awantury, która przerodziła się w makabryczną zbrodnię. Jak wówczas informowała brzozowska prokuratura był to efekt narastającego konfliktu między senem a rodzicami. Maciej B. zabił ich siekierą. Oszczędził dzieci, które w momencie zdarzenia przebywały na terenie posesji.

ZOBACZ TAKŻE:

Podwójne zabójstwo w Witryłowie. Młody mężczyzna zabił rodziców siekierą

Po zabójstwie w Witryłowie: Dlaczego doszło do makabrycznej zbrodni?

Podwójne zabójstwo w Witryłowie. Młody mężczyzna zabił rodziców siekierą

27-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)