REKLAMA
Lucas Tour

Zmiany w obostrzeniach: Testy w aptekach! Krótsza kwarantanna! (VIDEO)

Zmiany w obostrzeniach: Testy w aptekach! Krótsza kwarantanna! (VIDEO)

Od 27 stycznia możliwość bezpłatnego skorzystania z testów antygenowych w aptekach. Praca zdalna w administracji publicznej, z możliwością pracy hybrydowej. Osoby powyżej 60 roku życia, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS CoV-2 będą miały w ciągu 48h od otrzymania wyniku badania, będą miały możliwość osobistej konsultacji z lekarzem – także w domu! Kwarantanna skrócona do 7 dni!

Mateusz Morawiecki

– Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni – mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki. 

Poruszono 2 tematy. Pierwszy związany z koronawirusem, drugi korektami w ramach programu Polski Ład. V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń. Wskazywał premier. 

– Zwiększamy możliwości testowania – od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów – stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można – podkreślał premier. 

Najbardziej narażeni są seniorzy dodawał premier. Dlatego dla osób powyżej 60 r. ż. wdrążono nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu.

– Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. 80 do 90% zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron – zaznaczał Morawiecki. 

Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka. Mówił z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski

Adam Niedzielski

– Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. Eskalacja pandemii Covid-19 wpływa na przygotowane przez nas scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca – przekazywał Adam Niedzielski. 

Obecnie jest 30 tys. łóżek dla pacjentów z Covid-19, zapełnione są w ponad 40 proc. Systematycznie zwiększana jest ich liczba, zapewniał minister. 

– Uruchamiamy bezpłatne testowanie w aptekach, żeby szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia. Te punkty, które prowadzą szczepienia, spełniają standardy na potrzeby badań testami antygenowymi – podkreślał  minister. 

Grafika poglądowa

red. / fot. gov.plZOBACZ RÓWNIEŻ:

GRZEGORZ BRAUN: Reżim się was boi!


21-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)