REKLAMA
Lucas Tour

Czy wiesz jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? 

Planowanie wakacji to przyjemne, ale zarazem czasochłonne zajęcie. Przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu wymarzonego hotelu lub pensjonatu, zastanawianie się jak pogodzić zróżnicowane rodzinne cele podczas wspólnego urlopu, przeliczanie kosztów, a w końcu przeglądanie stanu oszczędności, by opłacić podróż, zakwaterowanie, wyżywienie i wydatki na miejscu przyprawiają niejedną osobę o ból głowy. Nic dziwnego, że w takim momencie problem zakupu ubezpieczenia turystycznego najczęściej odsuwamy w czasie lub w ogóle o nim zapominamy. Tymczasem brak odpowiedniej polisy może być dla nas bardzo dotkliwy i spowodować, że różnego typu wydatki na leczenie, czy transport będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Szczególnie, jeżeli podróżujemy poza granice Unii Europejskiej, gdzie nie będzie działała dostępna dla mieszkańców Unii Europejskiej karta EKUZ – warto w przedwyjazdowym ferworze poświęcić ubezpieczeniu kilka minut i wybrać odpowiednią dla siebie i rodziny ochronę. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności musimy wybrać sposób zakupu ubezpieczenia. Możemy w tym celu udać się do stacjonarnego punktu sprzedaży lub kupić polisę przez internet. Jeżeli nie cierpimy na nadmiar wolnego czasu – to drugie rozwiązanie wydaje się być rozsądniejsze, szczególnie, że ubezpieczenie podróży to względnie proste zagadnienie, dlatego większość z nas bez trudu może kupić je we własnym zakresie. Kupowanie polisy turystycznej w sieci sprowadza się do kilku prostych czynności, wśród których kluczowy jest wybór zakresu i sumy ubezpieczenia, a także okresu, w jakim powinna trwać ochrona ubezpieczeniowa. Ubezpieczenia turystyczne online oczywiście również można opłacić przez internet.

Jeżeli chodzi o zakres ubezpieczenia – to tu powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by polisa ubezpieczeniowa na wakacje obejmowała tzw. KLZ, czyli koszty leczenia, ratownictwa i transportu za granicą. Ubezpieczenie tego typu zapewnia pokrycie kosztów leczenia w awaryjnych sytuacjach. Te nie trudno sobie wyobrazić – w obcym klimacie, do którego nasz organizm najczęściej nie jest przyzwyczajony, w miejscu, gdzie nie zawsze rozumiemy obcy język – dużo łatwiej o zachorowanie, czy wypadek, w wyniku którego będziemy potrzebować pomocy lekarza specjalisty. Wśród częstych sytuacji, w których turyści przebywający w ciepłych krajach potrzebują pomocy, znajduje się oczywiście udar słoneczny lub jego odmiana, nierzadkie są również poparzenia słoneczne lub te, do których doszło w wyniku zetknięcia z morskim stworzeniem, pogryzienia, zatrucia lub infekcje wirusowe. Te ostatnie można złapać już nawet w samolocie i bez odpowiedniej pomocy lekarskiej przechorować całe wakacje. Nieco rzadsze, ale bardziej dotkliwe są złamania rąk i nóg, o które nie trudno, jeżeli spędzamy czas z dziećmi.

Oczywiście podczas wakacji może dojść również do większych problemów zdrowotnych takich jak nasilenia się objawów choroby przewlekłej – nadciśnienia, choroby serca lub płuc, cukrzycy itp. Leczenie oraz transport medyczny w takich sytuacjach również powinna zapewniać nasza polisa KLZ, choć najczęściej jest to wariant, który należy wykupić dodatkowo. Podobnie jak leczenie skutków wypadków, do których doszło podczas uprawiania sportów. Nawet jeżeli nie planujemy wspinaczek wysokogórskich – najprostszy trekking może skutkować skręconą kostką, dlatego warto pomyśleć również o takiej ochronie. Wybierając KLZ warto zadbać również o wysokość sumy ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność za nasze leczenie, czy inne usługi medyczne. Oczywiście powinna być odpowiednio wysoka, tak by pokryła wszystkie potencjalne koszty. Niestety wysokość tej sumy wpływa na składkę ubezpieczenia, dlatego najlepiej dobrać ją tak, by była adekwatna do ryzyka i zasobności naszego portfela. Jeżeli wybieramy się do krajów wysokorozwiniętych, gdzie koszty leczenia, czy ratownictwa są bardzo wysokie – wówczas suma ta powinna być odpowiednio wyższa.

Jednak ubezpieczenie wakacyjne to nie tylko KLZ. To również szereg innych polis, które mogą stanowić dobre uzupełnienie naszej ochrony podczas wyjazdu. Wśród nich znajduje się m.in. ubezpieczenie turystyczne NNW. Polisa zapewnia odszkodowanie w przypadku, gdy podczas wakacji doznamy uszczerbku na zdrowiu. Może to być złamanie ręki, czy nogi, ale też bardziej dotkliwe zdarzenie, takie jak na przykład złamanie kręgosłupa, do którego wbrew pozorom może dojść nie tylko podczas wyczynowego uprawiania sportów, ale przede wszystkim podczas skoku do wody na główkę, który wiele osób cały czas praktykuje.

Polisą, na którą warto zwrócić również uwagę, jest OC w życiu prywatnym. Chroni ona przed finansowymi skutkami szkód osobowych i rzeczowych wyrządzonych osobom trzecim. Innymi słowy, jeżeli zdarzy się nam przez nieuwagę wjechać w kogoś podczas uprawiania sportu, czego skutkiem będą obrażenia tej osoby lub zrobi tak nasze dziecko – wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty naprawienia wyrządzonej przez nas szkody w granicach swojej odpowiedzialności. Ubezpieczeniami, na które warto zwrócić również uwagę są usługi assistance, a także polisy zabezpieczające nasz bagaż oraz ubezpieczenie podróży samolotem.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook