REKLAMA
Lucas Tour

10 karetek dla podkarpackiego pogotowia! (FOTO, WIDEO)

10 karetek dla podkarpackiego pogotowia! (FOTO, WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Pięć stacji pogotowia z Podkarpacia otrzymało po dwa, w pełni wyposażone ambulanse. Karetki, które kosztowały około 7 milionów złotych, zostały kupione dzięki pomocy unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i będą wykorzystywane do walki z pandemią Covid-19.

01_8

Foto: Michał Mielniczuk / UMWP

Flota nowych karetek ustawionych przed urzędem marszałkowskim podczas oficjalnego przekazania robiła wielkie wrażenie. Ale co ważniejsze, ratownicy medyczni z całego regionu, którzy po nie przyjechali, zgodnie chwalili otrzymany sprzęt za jakość i nowoczesność, ciesząc się, że będzie do ich dyspozycji.

Sprzęt jest naprawdę wysokiej klasy i są to karetki dobrze wyposażone. Będziemy je na pewno dobrze wykorzystywać, były nam potrzebne, bo karetek nigdy dość i dziękujemy za taki zakup – zapewniał Piotr Sawicki ze stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie.

W przekazaniu ambulansów samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obecny był także przedstawiciel wojewody Jakub Dzik, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego.

Decyzję o zakupie tych karetek podjęliśmy we współpracy z wojewodą Ewą Leniart oraz dyrektorem Sanepidu Adamem Sidorem, ale także z myślą o ratownikach – ludziach z pasją, misją i powołaniem, którzy będą w ten sposób jeszcze sprawniej mogli ratować życie i zdrowie mieszkańców Podkarpacia, nie tylko w czasie epidemii koronawirusa, ale i każdego kolejnego dnia – mówił marszałek Ortyl.

Koronawirus sprawił, że zespoły ratownicze, które i tak na co dzień są obciążone dużą ilością wyjazdów do ratowania zdrowia, życia ludzi, w dobie koronawirusa musiały zmierzyć się z tym, ze jako pierwsi docierali do zarażonych na koronawirusa. To sprawiło, że należało ten tabor zmienić na nowocześniejszy. Te karetki sprawią, że system ratownictwa będzie bardziej wydajny – powiedział dyr. Jakub Dzik z urzędu wojewódzkiego w Rzeszowie.

Zakup karetek koordynował zespół z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Szef placówki nie krył dumy, że Podkarpacie jest liderem w kraju pod względem szybkości zakupów taboru samochodowego dla służby zdrowia:

W lipcu zamykamy dostawę trzeciej tury samochodów. Pierwsza była w kwietniu, kolejna w maju, i teraz ostatnia w lipcu. Tego zakupu dokonaliśmy jako jedni z pierwszych w Polsce. Rynek samochodowy jest trudnym rynkiem jeżeli chodzi o nabycie takich pojazdów, a w obecnym czasie jest to wyjątkowo trudne – mówił Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Karetki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, niemal z linii produkcyjnej. To ważne, że środki unijne tak szybko dedykowane na ten szczególny cel, mogły zostać tak szybko wykorzystane – dodał marszałek Władysław Ortyl.

10 nowoczesnych ambulansów trafi do pięciu stacji pogotowia w regionie. Każda otrzyma po dwie karetki wyposażone w specjalistyczny sprzęt, a są to:

  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie,
  • Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SPZOZ w Sanoku,
  • Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu,
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu,
  • Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie.

Karetki mają na wyposażeniu m.in.: profesjonalne nosze, defibrylatory, respiratory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, pompy infuzyjne, ssaki, krzesła transportowo-płozowe, plecaki ratownicze, deski do transportu pacjenta, laryngoskopy.

Dostawa ambulansów systemowych to ostatni etap zakupu pojazdów na potrzeby ochrony zdrowia w województwie. W kwietniu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie dostała 7 samochodów do przewozu próbek, dzięki którym możliwa jest szybsza weryfikacja pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem.

Trafiły one do siedmiu podkarpackich miast: Przemyśla, Jarosławia, Łańcuta, Dębicy, Mielca, Sanoka i Jasła czyli tam, gdzie są oddziały zakaźne oraz gdzie funkcjonował Szpital Jednoimienny Zakaźny. W maju zaś kupiono 5 ambulansów transportowych typu „A1” wraz z noszami i fotelem kardiologicznym, które służą do transportu pacjentów i pobierania wymazów. Karetki trafiły do pięciu stacji pogotowia z województwa: w Rzeszowie, Przemyślu, Mielcu, Sanoku i Krośnie.

Koszt zakupu 10 ambulansów z pełnym oprzyrządowaniem to wartość około 7 milionów złotych. Łączna wartość zrealizowanych do tej pory zakupów karetek i samochodów wraz z ich pełnym wyposażeniem to kwota około 8 milionów złotych.

Źródło: Monika Konopka / Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia: Michał Mielniczuk / Biuro Prasowe UMWP


10-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)