REKLAMA
Lucas Tour

Akt wandalizmu w Foluszu. Ktoś celowo podpalił wiatę? (ZDJĘCIA)

Każdy z nas czekał na te kilka dni wolnego w ramach majówki. Wyjątkowo piękną pogodą przywitał nas maj i mogliśmy wędrować po lasach, górach, podziwiając piękną przyrodę i malownicze krajobrazy, wdychając zapachy wiosny.

Tłumy turystów odwiedziły Bieszczady, Tatry oraz najbliższy nam Beskid Niski. Szczególnie tłumnie odwiedzany był nasz Folusz, miejscowość niezwykle malownicza, która jest atrakcją turystyczną zarówno Beskidu Niskiego jak i powiatu jasielskiego ze względu na niepowtarzalny klimat, mnogość szlaków turystycznych prowadzących przez Magurski Park Narodowy, z Diablim Kamieniem, wodospadem magurskim, Kornutami, Magurą i wieloma innymi pięknymi zakątkami tego miejsca.

Od wielu lat niezmiennie dużą popularnością cieszy się Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Senatora Stanisława Zająca w Foluszu. Wolny czas zarówno w weekendy jak i słoneczne popołudnia spędzają tam całe rodziny zarówno z powiatu jasielskiego, jak i okolicznych Gorlic czy nawet Krosna. Obiekt służy zarówno rekreacji, jak i edukacji ekologicznej, ze względu na ścieżkę przyrodniczą ze stanowiskami roślinnymi, oczkiem wodnym, ciekawymi okazami fauny zamieszkującej ten piękny teren. Bardzo często z Parku korzystają szkoły, które organizują dla uczniów jednodniowe wycieczki, podczas których uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają leśne szlaki turystyczne, obserwują przyrodę, korzystają z placu zabaw, boiska do siatkówki oraz mają możliwość skorzystać z grilla oraz miejsca przystosowanego pod ognisko, aby upiec kiełbasę. Jest to miejsce doceniane przez nauczycieli nie tylko z Jasła i powiatu jasielskiego, ale i z Małopolski, ponieważ do MDK jako administratora zgłaszane są wycieczki i prowadzona jest ewidencja zorganizowanych grup odwiedzających. Na życzenie korzystających przygotowujemy drewno na ognisko, dbamy o czystość Parku, zabezpieczamy sanitariaty. Warunkiem jest przebywanie dzieci pod opieką dorosłych oraz zakaz spożywania alkoholu na terenie Parku. Park jest miejscem otwartym- dosłownie- dla korzystających i doceniających ten fakt, że można tu miło spędzić czas, odpocząć, posłuchać śpiewu ptaków i obserwować bawiące się bezpiecznie dzieci.

Ale komuś to przeszkadzało, że była tu jeszcze wiata drewniana, kryta gontem, stanowiąca obiekt charakterystyczny dla Parku ze względu na architekturę, bo na zakończenie długiego majowego weekendu obiekt ten prawie spłonął. To miejsce trudno było ominąć, wchodząc do Parku. To tu przygotowywane były poczęstunki w ramach wycieczek, rajdów turystycznych, zarówno przez indywidualnych odwiedzających, jak i rodziny, to tu ogrzewaliśmy się z młodzieżą po zimowym ptakoliczeniu, to tu wydawaliśmy napoje dla zawodników startujących w Biegu Beskidnika.
Ktoś miał inny pomysł na korzystanie z wiaty i zrobił to umyślnie albo całkowicie nieodpowiedzialnie, ponieważ spłonęła znaczna część obiektu, a odbudowanie go będzie stanowiło duży wydatek.

To bardzo przykre, że niektórzy nie chcą, bądź nie umieją korzystać z czegoś, co dostają za darmo. Czy to jest gorsze?

MDK w Jaśle

[nggallery id=105]

09-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)