REKLAMA
Lucas Tour

Czy można skutecznie usunąć blizny potrądzikowe?

Twarz to nasza wizytówka. Każdy człowiek, który chce być dobrze postrzegany w społeczeństwie oczekuje nieskazitelnego wyglądu swojej twarzy. Takim osobom zależy zwłaszcza na estetycznym wyglądzie twarzy, gładkiej skórze pozbawionej przebarwień i trądziku.

Oprócz tego problematyczne stają się następstwa defektów skórnych, szczególnie uciążliwe są blizny potrądzikowe, które uchodzą za trudne w usuwaniu. Dodatkowo do refleksji nad tym tematem skłania pojawiający się u coraz szerszego grona osób dorosłych trądzik, którego zbagatelizowanie i następstwa mogą stać się widoczne do końca życia.

Proces powstawania blizn to naturalny efekt gojenia się skóry, będący następstwem różnego rodzaju jej urazów powstałych na skutek uszkodzenia błony podstawnej naskórka. Czasem blizny pozostają po zmianach skórnych zwanym potocznie „trądzikiem”. Dermatolodzy informują, że problem ten nie dotyczy już tylko młodzieży, ale coraz częściej pojawia u osób dorosłych. Tak na prawdę każdy boryka lub borykał się kiedyś z tą przypadłością. Jednak, o ile u większości osób trądzik przebiegł stosunkowo łagodnie, tak u niektórych może wystąpić ostrzejsza forma, pozostawiająca po sobie nieprzyjemne, często trwałe ślady. Mowa tu oczywiście o bruzdach, czy też bliznach potrądzikowych.

AAAAA3

W przypadku bardziej zaawansowanego trądziku wskazane jest złagodzenie objawów, aby zniwelować ryzyko powstania blizn potrądzikowych. Poniżej przedstawiono metody stosowane w celach zarówno prewencyjnych jak i niwelujących powstałe blizny potrądzikowe:
– dermabrazja klasyczna – zabieg polegający na ścieraniu zewnętrznej warstwy skóry, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, efekty widoczne są już po około 2 miesiącach;
– dermabrazja laserowa – jest to swego rodzaju „odparowanie” skóry zewnętrznej twarzy, również ten zabieg wykonuje się pod znieczuleniem, jego zastosowanie zapewnia szybsze osiągnięcie pożądanych efektów, jednak czasem mogą pojawić się  zaczerwienienia i lekkie opuchlizny, ze względu na większe skomplikowanie zabiegu polecam tę metodę do głębszych blizn oraz o większej powierzchni;
– peeling chemiczny – usuwanie wierzchniej warstwy skóry przy pomocy różnych chemicznych mieszanin bezpiecznych dla organizmu i głębszych warstw skóry, metoda ta pozwala na udrożnienie gruczołów łojowych, a tym samym eliminuje powstałe zatory, metoda stosowana w celach prewencyjnych;
– laser frakcyjny – jest to bardzo skuteczna metoda eliminacji blizn potrądzikowych i wyprysków, światło lasera pobudza komórki do podziałów oraz stymuluje do eliminacji wszelkich stanów zapalnych. Ceny zabiegów wykonywanych tą metodą zaczynają się od 2000 zł, uważam jednak, że jest on wart swojej ceny. Zwłaszcza ze względu na dużą skuteczność i bezbolesność.
– kwas hialuronowy – w medycynie estetycznej do usuwania blizn potrądzikowych wykorzystywane są również preparaty na bazie polimerów organicznych. Wypełnianie blizn potrądzikowych specjalnymi żelami na bazie kwasu hialuronowego cieszy się coraz większym powodzeniem. Szczególnie skuteczne są żele z domieszką 1 % hydroksyapatytu, pobudza on komórki skóry do wzmożonej produkcji naturalnego kolagenu oraz elastyny. Obecność tych naturalnych białek znacznie ułatwia regenerację uszkodzeń wynikających z przebytego trądziku.

Problem blizn potrądzikowych znany jest od wielu lat. Obecnie można go rozwiązać metodami z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej.  Skala problemu uzależniona jest od rodzaju i głębokości zmian skórnych. Należy pamiętać, że można im przeciwdziałać stosując odpowiednie środki pielęgnacyjne i przestrzegając podstawowych zasad higieny. Ważne jest także regularne złuszczanie uszkodzonej warstwy naskórka przy pomocy popularnych peelingów mineralnych lub peelengu enzymatycznego, dostępnych w każdym sklepie kosmetycznym. W tym zakresie warto skorzystać z porady dermatologa, który pomoże w doborze odpowiedniego preparatu do naszej skóry. Można także zastosować serum depigmentacyjne, które niweluje przebarwienia, należy pamiętać aby przed jego aplikacją dokładnie oczyścić twarz. Jeżeli jednak zbagatelizujemy problemy skórne mogą one przerodzić się w bardziej zaawansowane stadium, gdzie obserwuje się wypukłe, czerwonawe, zapalne zmiany skórne wokół gruczołowych łojowych. Eliminacja problemu domowymi sposobami wiąże się często z generowaniem nowych ognisk choroby.

Możliwości eliminacji blizn potrądzikowych jest sporo, jednak należy pamiętać, że indywidualne cechy każdego z nas warunkują większą skuteczność jednej z metod w stosunku do innych. Osobom, które chcą wyleczyć blizny polecam konsultacje w gabinetach dermatologicznych i medycyny estetycznej.

20-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez FacebookTagi: ,