REKLAMA
Lucas Tour

Dodatek węglowy. Co powinno znaleźć się we wniosku? [WZÓR]

SANOK / PODKARPACIE / POLSKA. Rada Ministrów, 19 lipca 2022 r., przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla. Wsparcie finansowe w wysokości 3 000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne. Do kiedy należy złożyć wniosek? Co powinno znaleźć się we wniosku? Publikujemy wzór wniosku. 

sk2207

Dla kogo?

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Należy podkreślić, że projektowane rozwiązanie skierowane jest do uprawnionych gospodarstw domowych, które nie skorzystały ze wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jaki został przewidziany w  ustawie z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw tj. zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Ile wynosi?

Dodatek węglowy wynosi 3000 złotych i jest on przyznawany jednorazowo. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, dodatek zostanie przyznany osobie, która złożyła wniosek jako pierwsza.

Gdzie składać wnioski?

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego należy złożyć do dnia 30 listopada 2022 r., wnioski złożone po tej dacie pozostaną nierozpatrzone. W ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku zostanie wypłacona należność. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy.

3000 zł dodatku? Niekoniecznie na węgiel.

To od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla – napisał w mediach społecznościowych rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 

Wzór wniosku o dodatek węglowy 

  Wzór wniosku o dodatek węglowy

2_6

3_6

4_3

6

źródło: Red., gov.pl, sejm.gov.pl, Aleksander Brzózka / TT


ZOBACZ RÓWNIEŻ: 3000 zł dodatku? Niekoniecznie na węgiel

23-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)