REKLAMA
Lucas Tour

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy za czas nauki zdalnej. Dla kogo?

Za okres nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przysługuje rodzicom i opiekunom dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

IMG_0384_1

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego, jest bezrobotny lub jest na urlopie wypoczynkowym.

Ubezpieczony rodzic może skorzystać ze świadczenia, jeśli dziecko jest chore, objęte kwarantanna lub przebywa w izolacji domowej. Możliwe jest również uzyskanie świadczenia na zdrowe dziecko jeśli zostanie zamknięta placówka. Poprzez placówkę rozumie się również zamknięcie klasy czy grupy przedszkolnej.

Do wypłaty zasiłku niezbędne jest oświadczenie rodzica. Należy je przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Więcej informacji oraz wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej Zakładu.

materiały nadesłane: Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie podkarpackim


ZOBACZ RÓWNIEŻ: JAROSŁAW KACZYŃSKI – Janów Lubelski: Otwarcie obwodnicy tvPolska

17-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)