REKLAMA
Lucas Tour

Jak założyć własną winnicę? W Jaśle trwa Praktyczny Kurs Winiarstwa

JASŁO / PODKARPACIE. Podczas II zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle omówiono m.in. budowę i fizjologię winnego krzewu, cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron.

Uczestnicy dowiedzieli się także, jak nie popełnić błędów przy zakładaniu winnicy, dlaczego tak ważny jest wybór lokalizacji, jaki ma wpływ siedlisko na jakość i charakter wina i jaki zastosować materiał sadzeniowy. Było też o szkółkarstwie winorośli oraz o odmianach winorośli i podkładkach.

II_zjazd_1

Prowadzącymi wykłady byli Roman Myśliwiec, założyciel winnicy Golesz oraz największej w Polsce szkółki winorośli , od ponad 30 lat testującej odmiany winorośli pod kątem przydatności do polskiego klimatu oraz Wojciech Bosak, krytyk winiarski i dziennikarz, który od lat z naukowym zacięciem studiuje uprawę winorośli i produkcję wina.

II_zjazd_2

Jednym z uczestników rocznego kursu jest Marian Wołosz, mieszkający w północno-wschodniej Polsce, na Kurpiach. Prowadzi gospodarstwo rolne, teraz chce zając się także winiarstwem. Mimo sporej odległości (ponad 600 km), jaką musi pokonać by regularnie uczestniczyć w zajęciach Podkarpackiej Akademii Wina, nie żałuje decyzji o zapisaniu się na Praktyczny Kurs Winiarstwa.

II_zjazd_3

Chcę zdobyć wiedzę w tym temacie, którą jak się okazało mam na razie tylko wyrywkową – mówi pan Marian. – Początkowo posadziłem trochę krzewów winorośli udostępnionych mi przez sąsiadów mieszkających w okolicy. Widziałem, że przyjęty się, rosną i owocują. To zachęciło mnie do dalszych prób z krzewami winorośli, z myślą o wytwarzaniu wina. W 2011 r. sprowadziłem z zielonogórskiego trochę odmian i posadziłem u siebie. Mimo, iż je pielęgnowałem, nic z tego nie wyszło. Doszedłem do wniosku, że za mało wiem na ten temat, że wiedza zdobyta w internecie, to za mało by poprawnie uprawiać winorośl. I dlatego zdecydowałem się na ten roczny kurs. Zajęcia na wysokim poziomie, tak jak się spodziewałem. Szkolenia prowadzą ludzie z ogromną wiedzą i dużym doświadczeniem. Jestem przekonany, że dzięki nim uniknę w przyszłości wielu błędów przy prowadzeniu winnicy i wyrobie wina – podkreśla.

II_zjazd_4

Organizatorem i prowadzącym Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle jest Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, a partnerem przedsięwzięcia Miasto Jasło.

II_zjazd_5

Ewa Wawro
prezes Fundacji „Galicja Vitis”

16-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)