REKLAMA
Lucas Tour

250 mln zł na kolej w Mielcu. Pociągi będą jeździć 120 km/h (VIDEO, FOTO)

250 mln zł na kolej w Mielcu. Pociągi będą jeździć 120 km/h (VIDEO, FOTO)

– To jest moment historyczny, niezwykły dla Mielca, dla Dębicy i Tarnobrzega, dla stref ekonomicznych, które leżą na tej linii. To jest moment, który pozwoli cieszyć się z tego, że na trasę Mielec – Dębica – Ocice wrócą wagony pasażerskie oraz będzie odbywał się ruch towarowy – nie ukrywał radości poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba w Mielcu, podczas briefingu prasowego.

Spotkanie z dziennikarzami zbiegło się z rozpoczęciem prac przy rewitalizacji linii kolejowej L-25 Padew-Mielec-Dębica. Inwestycja warta prawie 250 mln złotych jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Inwestorem jest PKP PLK, stąd obecność na briefingu prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela. Samorząd województwa reprezentował Wojciech Magnowski dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w urzędzie marszałkowskim.

– Dla mnie jest to dzień szczególny. Jesteśmy świadkami czegoś, o czym jeszcze kilka lat temu niewielu z nas marzyło i wierzyło, że uda się rozpocząć prace modernizacyjne na trasie linii kolejowej Mielec – Dębica, potencjalnie docelowo również Mielec – Padew. To odcinek linii L 25, który jeszcze kilka lat temu miał zostać zlikwidowany. W 2009 roku razem z marszałkiem Władysławem Ortylem podjęliśmy inicjatywę przywrócenia kolei do Mielca. Udało nam się przekonać i samorządowców i polityków, aby przygotować studium wykonalności na przebudowę tej linii. Minęło kilka lat i udało się doprowadzić do sytuacji, w której zaczynamy przebudowę – podkreślał europoseł Tomasz Poręba.

O rozpoczynającej się inwestycji tak mówi marszałek Władysław Ortyl.

– Bardzo cieszę się, że rozpoczynają się roboty na linii kolejowej L25. To ważny dzień nie tylko dla Mielca, ale też północnej części Podkarpacia. Jest to jedna z kilku inwestycji kolejowych, które zaplanowaliśmy w ramach RPO WP, wiedząc jakie znaczenie dla rozwoju regionu ma nowoczesna infrastruktura kolejowego transportu pasażerskiego i towarowego. Stąd nasze wsparcie tego projektu kwotą w wysokości prawie 170 mln złotych. Ta inwestycja otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na północy regionu, także w kontekście wykorzystania terminalna multimodalnego w Woli Baranowskiej – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Dzięki tej rewitalizacji przywrócony zostanie ruch pasażerski, skróci się czas przejazdu oraz zwiększy dostępność transportu kolejowego.

– Ostatni pociąg pasażerski jechał tędy ponad 10 lat temu. W krajowym programie kolejowym mamy prawie 70 mld złotych do realizacji, w tym na Podkarpaciu prawie 3 mld złotych. Modernizację tego odcinka rozpoczęliśmy w marcu, a zakończymy do końca 2020 roku. W rozkładzie jazdy na 2020/2021 rok będą pociągi, którymi pojedziemy stąd do Dębicy z prędkością do 120 km na godzinę, w czasie około 30 minut – mówił Ireneusz Merchel prezes PKP PLK na konferencji w Mielcu.

W ramach projektu całkowicie przebudowana zostanie linia kolejowa na odcinku od Mielca do Dębicy czyli na prawie 32 km. Na tej trasie przebudowane zostaną perony na 9 stacjach i przystankach: Mielec, Rzochów, Wojsław, Pustków, Rzemień, Przecław, Dąbie, Kochanówka, Pustynia, co ma zapewnić wygodę podróżowania. Zrewitalizowana będzie także stacja w Mielcu, gdzie powstanie przejście podziemne oraz windy prowadzące na każdy peron. Prace remontowe obejmą także 40 przejazdów kolejowych.

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie.

– Zarząd województwa podkarpackiego przeznaczył znaczące środki na rozwój infrastruktury kolejowej, ponad 550 mln złotych dofinansowania dla projektów w zakresie infrastruktury szynowej. Ponad jedna trzecia tych środków przeznaczona jest na wsparcie właśnie tego projektu, bo jest on niezwykle ważny dla rozwoju północnej części województwa. Nie tylko przywracamy ruch pasażerski na tej trasie, ale w powiązaniu z tą linią kolejową realizujemy szereg projektów w odniesieniu do terminala w Woli Baranowskiej – mówił w Mielcu dyrektor Wojciech Magnowski z UMWP.

Częścią projektu jest opracowanie dokumentacji projektowej dla trasy pomiędzy Mielcem a Padwią Narodową czyli tzw. studium wykonalności.

Umowa o dofinansowanie rewitalizacji linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew Narodowa – Mielec – Dębica podpisana została pod koniec września 2018 roku. Przy tej okazji marszałek Władysław Ortyl podkreślał.

– Wszyscy tej linii potrzebujemy. Mielec było ostatnim z dużych miast, które mając taki potencjał gospodarczy nie miało dostępu do prawidłowo funkcjonującej linii kolejowej. Dzięki tej umowie i środkom unijnym po latach przerwy pociągi wrócą do naszego miasta. Pamiętajmy o tym, że ta linia komunikuje się z linią siarkową. Wartość tej inwestycji to prawie 250 mln złotych – to historyczne środki, bo takich funduszy nigdy wcześniej nie było – mówił marszałek Władysław Ortyl o dofinansowaniu rewitalizacji linii kolejowej l-25 Padew-Mielec-Dębica.

Ostatni pociąg pasażerski przejechał trasą z Mielca do Dębicy w 2009 roku. Ze względu na zły stan infrastruktury ruch na trasie Mielec –Dębica został wstrzymany. Mielczanie, którzy chcieli dojechać koleją bezpośrednio do dużych ośrodków, takich jak: Katowice, Wrocław czy Poznań, musieli na własną rękę dojeżdżać do Dębicy, a stamtąd dalej koleją. Od momentu zawieszenia ruchu pasażerskiego rozpoczęły się wieloletnie starania o remont trasy. Zabiegali o to przede wszystkim ówczesny senator, obecnie marszałek Władysław Ortyl i europoseł Tomasz Poręba.

Rozpoczęte właśnie prace modernizacyjne mają zostać zakończone do końca grudnia 2020 roku.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto: Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Video: Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP


19-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)