REKLAMA
Lucas Tour

Konfederacja pyta premiera o napływ uchodźców z Ukrainy (VIDEO)

Konfederacja pyta premiera o napływ uchodźców z Ukrainy (VIDEO)

PODKARPACIE. Konfederacja przedstawiła interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego, w której zadaje pytania odnośnie przygotowania polskiego rządu na potencjalną falę uchodźców z Ukrainy. Konfederaci wskazują, że jeśli dojdzie do wojny, na polskiej granicy pojawić się mogą miliony ludzi. Politycy zastanawiają się, czy nasze państwo jest na to przygotowane.

Już 29 listopada na spotkaniu w KPRM usłyszeliśmy o ruchach wojsk rosyjskich i możliwych ruchach uchodźczych z Ukrainy. Teraz, jak podają samorządowcy, wojewodowie dają im 48 godzin na wskazanie obiektów na kwaterowanie uchodźców. Składam interpelację do premiera m. in. w tej sprawie – powiedział poseł Krzysztof Bosak, który podpisał się pod interpelacją do premiera.

Bosak przytoczył wszystkie pytania do premiera, które dotyczą przygotowania państwa na napływ olbrzymich mas ludności oraz ochronę Polaków na Ukrainie, także polskiej mniejszości narodowej. Poseł Konfederacji zainteresowany jest także rolą polskiej dyplomacji i rozmowach o ewentualnym rozdzieleniu uchodźców pomiędzy państwa unijne.


screen z video

Konfederacja zadała premierowi takie pytania:

1. Jaką liczbę ewentualnych uchodźców rząd zamierza przyjąć i na podstawie jakich analiz?
2. W jaki sposób rząd zamierza weryfikować przybywających do Polski uchodźców?
3. W jakich okoliczność i w jaki sposób rząd zamierza ewakuować obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainy, w tym pracowników polskich placówek dyplomatycznych wraz z rodzinami?
4. Czy rząd przygotował scenariusz pomocy dla Polaków żyjących na Ukrainie i jak on wygląda?
5. Czy Polska jest przygotowana na napływ uchodźców z Ukrainy? Czy jest przygotowana na wszystkie obowiązki wynikające z umów międzynarodowych, których Polska jest sygnatariuszem?
6. Czy Polska posiada niezbędną infrastrukturę (miejsca noclegowe, obozy przejściowe, itp.) w celu zapewnienia bezpieczeństwa? Jeśli nie w jaki sposób zamierza się przygotować i czy rozpoczęto już takie działania?
7. Czy rząd oszacował jak dużym obciążeniem finansowym dla budżetu państwa może być tak duży napływ uchodźców?
8. Czy są podejmowane rozmowy dyplomatyczne z państwami Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia części uchodźców? Jeśli tak, jakie są efekty takich rozmów? Jeśli nie, czy rząd planuje rozpocząć takie rozmowy na forum unijnym?
9. Czy rząd współpracuje z władzami Słowacji, Węgier oraz Rumunii, które również graniczą z Ukrainą, w celu wypracowania sprawiedliwej i bezpiecznej dla wszystkich tych państwa formuły przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy?

Jesteśmy jedyną formacją polityczną, która ma odwagę zadawać trudne, ale bardzo istotne pytania. Nie widzimy, by inne partie zadawały pytania związane z bezpieczeństwem Polski i Polaków nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Raczej dyskurs medialny dotyczy deklaracji wsparcia dla Ukrainy i licytowania się, kto tego wsparcia okaże więcej. Mało jest rozmowy o bezpieczeństwie Polaków – powiedział dyrektor biura prasowego Konfederacji, Tomasz Grabarczyk.

źródło: materiały nadesłane

video: Konfederacja, materiały nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Inwazja Rosji na Ukrainę? Padają konkretne daty. W Polsce szukają miejsc dla uchodźców (ANKIETA)


grafika poglądowa

15-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)