REKLAMA
Lucas Tour

Kontrowersje po meczu Polska – Izrael. PZPN oskarżony o antysemityzm

PODKARPACIE. Nie milkną echa poniedziałkowego meczu Polska – Izrael w ramach eliminacji do mistrzostw Europy 2020. Biało-czerwoni pokonali wicelidera tabeli 4:0 po ładnej grze, której brakowało szczególnie w poprzednim starciu z Macedonią Północną. Kontrowersje wywołał post umieszczony na profilu Facebook „Łączy nas piłka”, w którym użyto słowa „pogrom”. Tygodnik „Polityka” napisał o „antysemickim poście”.

źródło: screen z profilu „Łączy nas piłka” / Facebook

5. kolejka eliminacji do mistrzostw Europy. Polska gra na Stadionie Narodowym z reprezentacją Izraela. Pierwszą bramkę dla gospodarzy strzela niezawodny Krzysztof Piątek, a Polakom od tego momentu gra się zdecydowanie łatwiej. Na 2:0 podwyższa z karnego Robert Lewandowski, a o losach meczu przesądza kilka minut później Kamil Grosicki. W samej końcówce rezultat na 4:0 ustala młody zmiennik Damian Kądzior. Spotkanie jest relacjonowane na niezwykle popularnym profilu Facebook „Łączy nas piłka” – ma ponad milion polubień. Po czwartej bramce umieszczono tam wpis: „GOOOOOOOL! To już jest pogrom! Prowadzimy z Izraelem 4:0!”.

Nacechowany antysemicko wpis został zmodyfikowany po naszej publikacji […] „Pogrom” to termin, którym określano krwawe wystąpienia przeciw ludności żydowskiej w Rosji w 1880–81, ale upowszechnił się w świecie jako nazwa wszystkich antyżydowskich wystąpień zbiorowych w historii. Do pogromów dochodziło także w Polsce, najgłośniejszy był w Jedwabnem (1941, zginęło 340 osób) i w Kielcach (1946, zginęły 42 osoby, ponad 100 poniosło rany) – czytamy w artykule „Polityki” opisującej sprawę.

O komentarz w tej sprawie poproszono Polski Związek Piłki Nożnej. Dla tygodnika wypowiedział się rzecznik piłkarskiej centrali Jakub Kwiatkowski:

Proszę nie doszukiwać się tu żadnych kontekstów. W meczach często używa się słowa „pogrom”. Jeśli mielibyśmy takie podejście, to nie moglibyśmy używać w relacjach z meczów słowa „spalony”. Może to słowo było niezręczne, bo niepotrzebnie budzi – jak widać – takie emocje.

O ile samo sformułowanie użyte w poście na profilu „Łączy nas piłka” oceniane jest niejednoznacznie, a dla niektórych zarzuty gazety są mocno przesadzone, o tyle już pod samym wpisem pojawiło się wiele jednoznacznych, obraźliwych komentarzy internautów. Niestety, podobna sytuacja miała miejsce na innych forach internetowych.

Pocieszająca jest za to reakcja zdecydowanej większości z 57 tys. widzów, którzy mecz oglądali z wysokości trybun. Podczas odgrywania hymnu Izraela, mała grupka zaczęła gwizdać. Szybko została jednak zagłuszona przez olbrzymią liczbę kibiców, którzy zaczęli głośno klaskać. Podziękowania za ten akt solidarności z piłkarzami Izraela wystosował na Twitterze Izraelski Związek Piłki Nożnej.

Dziesiątki tysięcy fanów odpowiedziało brawami na gwizdy małej grupki osób, które miały miejsce podczas odgrywania izraelskiego hymnu. Dziękujemy za inspirujący spektakl sportowy. Do zobaczenia w Izraelu! – brzmiał ten komunikat, cytowany przez Onet.

źródło: Red., Tygodnik Polityka, „Łączy nas piłka” / Facebook.com, Onet.pl

12-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)