KORONAWIRUS. Biskup rzeszowski przekazał wytyczne ws. sakramentu spowiedzi!
RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek (20 marca br.) Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała wytyczne biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby w sprawie sprawowania sakramentu pokuty w czasie epidemii koronawirusa.
Foto: pixabay.com
– Nowe zasady wymagają od wiernych, aby nie odkładali sakramentu pokuty na Wielki Tydzień, ale skorzystali z niego znacznie wcześniej, tak aby spowiedzi odbyły się w warunkach zapewniających bezpieczeństwo higieniczne – poinformowała Diecezja Rzeszowska.
Poniżej wytyczne dla wiernych i kapłanów Diecezji Rzeszowskiej dotyczące sakramentu pokuty i pojednania w czasie epidemii COVID-19 (zapis oryginalny):
1. Sakrament pokuty i pojednania może być sprawowany jedynie w formie indywidualnej spowiedzi. Nie należy organizować nabożeństw pokutnych.
2. Odwołana została akcja „Noc konfesjonałów”. Nie wolno organizować tzw. spowiedzi dekanalnych, jak to było w zwyczaju. Spowiadać należy w ramach własnej parafii. Aby umożliwić wiernym skorzystanie z sakramentu pokuty należy od IV Niedzieli Wielkiego Postu wprowadzić specjalne dyżury spowiednicze w ciągu dnia i poinformować o tym wiernych. Czas tych dyżurów powinien być dostosowany do trybu życia wiernych i uwzględniać ich potrzeby. Kapłani mają obowiązek oczekiwać na wiernych, którzy pragną się wyspowiadać. Jest wskazane, aby w czasie dyżuru w konfesjonale była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.
3. Spowiedź należy przeprowadzać w konfesjonale lub w innym miejscu odpowiednio przygotowanym. Należy zadbać o higienę i odpowiednie środki dezynfekujące konfesjonał. Kratkę konfesjonału należy zakleić folią od strony spowiednika lub przymocować cienką pleksę od strony penitenta, pamiętając o ich dezynfekcji. Innym sposobem prowadzenia spowiedzi może być spowiedź w wyodrębnionej części kościoła (kaplica, zakrystia, chór albo przylegająca salka). W takim miejscu penitent może się spowiadać półgłosem, klęcząc lub siedząc w odległości 1,5 metra od spowiednika. Na rozgrzeszenie powinien zawsze uklęknąć. Należy postarać się, aby sakrament był sprawowany godnie, z zachowaniem tajemnicy sakramentalnej. Nie należy podawać stuły do ucałowania.
4. Wiernych należy pouczyć o treści przykazań kościelnych: 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty; 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 1985 r. okres, w którym jest możliwe wypełnienie 3. Przykazania kościelnego trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
5. Ponadto należy pouczyć wiernych, że ten kto nie będzie się w stanie wyspowiadać w tym czasie, po wzbudzeniu aktu żalu doskonałego może przystąpić do Komunii Świętej pod dwoma warunkami: 1) przystąpi do spowiedzi indywidualnej jak najszybciej będzie to możliwe; 2) nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia [kan. 915 i 916 KPK].
…
– Katedra Rzeszowska już od 18 marca br. zachęcała do przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.|
– Spowiedź w czasie Mszy Świętych, oraz w dni powszednie w godzinach 10.00-12.00 i 16.00-18.00. Konfesjonały zabezpieczone są folią oraz regularnie dezynfekowane. W tym roku nie będzie spowiedzi dekanalnych – czytamy w ogłoszeniach parafialnych na stronie Parafi Katedralnej pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Natomiast rzeszowscy dominikanie (Parafia pod wezwaniem świętego Jacka w Rzeszowie) do odwołania zawiesili sprawowanie mszy świętych w obecności wiernych, a także: dyżury spowiedzi, nabożeństwa (modlitwa różańcowa, Droga krzyżowa, Gorzkie Żale oraz Liturgia Godzin), spotkania grup duszpasterskich, czy próby scholi (więcej informacji TUTAJ).
Źródło: Diecezja Rzeszowska, katedra.rzeszow.pl, rzeszow.dominikanie.pl
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: Wieczór z teatrem
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz