REKLAMA
Lucas Tour

Martwe drewno i jego rola w przyrodzie podczas IX Konferencji Ekologicznej w MDK w Jaśle (ZDJĘCIA)

JASŁO / PODKARPACIE. „Krążenie materii w ekosystemach zmienionych antropogenicznie” to temat IX Konferencji Ekologicznej, która odbyła się 24 października 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle.

Konferencja Ekologiczna to cykliczne wydarzenie, które ma na celu edukację ekologiczną młodego pokolenia. Co roku temat konferencji dotyczy innego zagadnienia – w tym roku uczestnicy dowiedzieli się o niezwykle ważnej roli martwego drewna w przyrodzie i modelu krążenia materii w kontekście oddziaływań antropogenicznych. Zaproszeni wykładowcy omówili również gatunki organizmów zasiedlających martwe drewno, w szczególności chronione gatunki chrząszczy saproksylicznych. Ciekawostką był także temat dotyczący projektowania ogrodów dla owadów pożytecznych.

W konferencji udział wzięło 90 osób – nauczyciele biologii z powiatu jasielskiego, krośnieńskiego i gorlickiego wraz z delegacjami uczniowskimi. W wydarzeniu wzięli udział także: Senator RP Alicja Zając, Wiceprezes LOTOS Infrastruktura Jacek Gogola, Roman Kościow Kierownik Działu Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Pracy LOTOS Infrastruktura i Tomasz Biały z Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego. Partnerem głównym konferencji jak co roku była Grupa LOTOS SA. Partnerami byli również: Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Magurski Park Narodowy i Powiatowy Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Jaśle. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Tygodnik Nowe Podkarpacie, TV Jasło, Fakty Jasielskie, ITV Południe i portal www.jaslo4u.pl.

Wykłady wygłosili: dr inż. Lech Buchholz (Świętokrzyski Park Narodowy), dr inż. Tomasz Olbrycht (URz, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Katedra Agroekologii), dr Dominik Wróbel (PWSZ w Krośnie), mgr inż. Monika Kucharska-Świerszcz (URz, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Katedra Agroekologii), mgr inż. Sławomir Czyżowicz (Podkarpacka Grupa OTOP).

Konferencja Ekologiczna to także możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy w praktyce – tak było i tym razem. Mimo niesprzyjającej pogody uczestnicy udali się do lasu, aby poznać metody poszukiwania owadów leśnych. Na ścieżce przyrodniczej Hałbów – Kamień Magurskiego Parku Narodowego udało się nawet zaobserwować trzy gatunki chrząszczy.

Wnioskiem płynącym z wydarzenia jest konieczność dbania o naturalność lasu, który w tej postaci gwarantuje ciągłość krążenia materii. Zaburzenie tego ekosystemu pociąga za sobą konsekwencje m.in. w postaci wymierania gatunków owadów i ptaków, które do życia potrzebują martwego drewna. Aby chronić gatunki wymierające konieczna jest także ochrona ich siedlisk. Jednym z przykładów jest nadobnica alpejska (łac. rosalia alpina), piękny niebiesko-czarny chrząszcz z rodziny kózkowatych, który występuje licznie m.in. w Beskidzie Niskim. To gatunek składający jaja w drewnie starych buków, a niszczenie starych lasów bukowych stanowi jedno z najważniejszych zagrożeń dla tego rzadkiego gatunku.

Źródło: MDK w Jaśle

26-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)