REKLAMA
Lucas Tour

Młodzi badacze Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM na start! (ZDJĘCIA)

JASŁO / PODKARPACIE. Po raz czwarty uczniowie jasielskich szkół i przedszkoli przystąpili do realizacji małych projektów naukowo-badawczych w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. Partnerem strategicznym tego przedsięwzięcia jest Grupa LOTOS – jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, którego spółka, LOTOS Infrastruktura, ma swoją siedzibę w Jaśle.

Konferencja inauguracyjna dla uczestników projektu, w której wzięli udział przedstawiciele Grupy LOTOS S.A. z Gdańska na czele z wiceprezesem Zarządu, Przemysławem Marchlewiczem – Dyrektorem ds. Korporacyjnych Grupy LOTOS oraz reprezentanci LOTOS Infrastruktura w Jaśle z na czele z prezesem Robertem Bialikiem, odbyła się 21 października br. Podczas uroczystości Burmistrz Miasta Jasła, Ryszard Pabian oraz Prezes Robert Bialik, działający w imieniu Grupy LOTOS, podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy realizacji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM w 2017 roku.

9

W dotychczasowych trzech edycjach Ligi wzięło udział 772 uczniów, którzy pod opieką 186 nauczycieli opracowali i zaprezentowali 266 projektów naukowo-badawczych. Do obecnej, czwartej edycji zgłoszono 85 projektów, które wykona 236 uczniów i 74 nauczycieli-opiekunów Ligi. Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM wykorzystuje nowatorską metodę uczenia się opartą na strategii rozwiązywania problemu. Jest ona interesująca i atrakcyjna dla uczniów, ponieważ wymaga zaplanowania działań, stawiania hipotez, poszukiwania i weryfikowania rozwiązań oraz samodzielnego docierania do źródeł wiedzy. Projekty badawcze są wykonywane poza systemem klasowo-lekcyjnym, uczą kreatywności, przedsiębiorczości, praktycznego wykorzystania wiedzy, kształtują umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.

Tytuły tegorocznych projektów wskazują na rozległe i niebanalne zainteresowania młodych adeptów nauki: „Buongiorno Italia – ile włoskiego jest w polskim, czyli co wspólnego mają mieszkańcy Jasła z kulturą włoską?”; „Jak zostać milionerem?”, „Ginące zawody – ludzie, których warto poznać w Jaśle”, „Co nam w duszy gra? – Jak jasielskie dzieci rozwijają zdolności muzyczne?”, „Jak w naszym regionie wykorzystywane są odnawialne źródła energii?”. Przed ligowiczami wiele pasjonujących odkryć, spotkań, eksperymentów i dyskusji. Wyniki ich naukowych dociekań poznamy w czerwcu, podczas publicznych prezentacji efektów pracy Zespołów Ligowych.

Konferencja Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM była wydarzeniem otwierającym pokazy, ekspozycje i eksperymenty IV Jasielskiego Festiwalu Nauki. To doroczne wydarzenie organizowane w ramach programu Jasło – Miasto Wiedzy stwarza uczniom i mieszkańcom Jasła okazję do poznania odkryć współczesnej nauki.

[nggallery id=67 images=23]

UMJ

24-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)