REKLAMA
Lucas Tour

Nadchodzą siarczyste mrozy!

Synoptycy na najbliższe kilka dni zapowiadają spadek temperatury. W tym czasie służby apelują o ostrożność na drogach, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych oraz zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

W związku z pogodą policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących, trudnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy również, aby wystrzegać się ryzykownych spacerów po zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych. Takie zachowania niosą zą sobą ryzyko zarwania się lodu i mogą doprowadzić do tragicznych konsekwencji.

W chłodne dni, podczas dogrzewania domów i mieszkań, wzrasta także zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla, popularnie określanym „czadem”. W trwającym sezonie grzewczym (od 1 października 2020 r.) strażacy wyjeżdżali do 1338 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. 585 osób doznało uszczerbku na zdrowiu, a 27 zmarło. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów przewodów kominowych. Trzeba pamiętać, że tylko sprawne i używane zgodnie z instrukcją urządzenia grzewcze zapewnią nam bezpieczeństwo korzystania. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Co istotne, obecność czadu w pomieszczeniu może wykryć czujnik. Takie prawidłowo zainstalowane urządzenie jest w stanie uratować nam życie – emitując głośny sygnał dźwiękowy, ostrzeże przed niebezpieczeństwem.

Zwracajmy uwagę na osoby, którym grozi wychłodzenie

Służby apelują również, aby zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze – zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Należy zawiadomić Policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie.

gov.pl

15-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)