REKLAMA
Lucas Tour

Nowe technologie w Instytucie Technicznym PWSZ Sanok

SANOK / PODKARPACIE. Precyzyjna technologia obróbki materiałów nie zawsze musi iść w parze z dużym nakładem finansowym. Czasem wystarczy dobry pomysł i umiejętności uzyskane w trakcie studiów, o czym przekonał ostatnio Łukasz Łabuda – student kierunku Mechanika i Budowa Maszyn w Instytucie Technicznym PWSZ im Jana Grodka w Sanoku.

Świeżo upieczony inżynier, w ramach swojej pracy dyplomowej, pod kierunkiem dr inż. Rafała Reizera, projektował i skonstruował sterowany numerycznie ploter termiczny umożliwiający wycinanie elementów ze styropianu oraz podobnych materiałów z wykorzystaniem rozgrzanej elektrody. W swojej pracy Łukasz przedstawił założenia projektowe dla urządzenia, wykonał dokumentację rysunkową, a także skrupulatnie przedstawił listę części oraz udokumentował cały proces montażu, zarówno elementów mechanicznych, jak i układów elektronicznych odpowiedzialnych za sterowanie urządzeniem.

Konstrukcja urządzenia jest stosunkowo prosta i składa się z dwóch części. Pierwszą, stanowi stół z prowadnicami, natomiast drugą jest rama z głowicą poruszającą się w obu osiach po prowadnicach stołu. Moment umożliwiający ruch elementów obrabiarki przenoszony jest za pomocą kół i pasów zębatych, napędzanych silnikami krokowymi sterowanymi programem komputerowym – identycznie jak w przypadku obrabiarek CNC. Konstrukcja w całości jest zbudowana z aluminium, złączek stalowych, oraz różnych elementów znormalizowanych – materiałów dostępnych w sprzedaży detalicznej.

Urządzenie umożliwia wycinanie dowolnych kształtów z termoplastycznych tworzyw głównie styropianowych i poliuretanowych – liter o dowolnym kształcie (np. loga firm), elementów dekoracyjnych, osłonowych, izolacyjnych itp.
Jak mówi Łukasz Łabuda, całkowity koszt wykonania urządzenia był kilkukrotnie niższy od ceny podobnych rozwiązań komercyjnych dostępnych na rynku, natomiast dokładność wymiarowa kształtowanych elementów w porównaniu z tymi maszynami jest na podobnym poziomie.

pwsz

Nic więc dziwnego, że młody konstruktor bez większego wysiłku znalazł firmy zainteresowane nabyciem tego urządzenia. Gratulujemy i życzymy dalszych innowacyjnych pomysłów.

Należy również wspomnieć, że studenci Instytutu Technicznego zachęcani są by ich prace dyplomowe bazowały na kreatywności, interdyscyplinarnym myśleniu i co najważniejsze, miały wartość użytkową. Potwierdzeniem tego jest chociażby fakt, że absolwenci sanockiej PWSZ są autorami między innym: urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej, drukarko-frezarki 3D z wymiennymi głowicami, grawerki sterownej numerycznie CNC.

Świetnie przygotowani inżynierowie nie mają trudności z odnalezieniem się na lokalnym rynku pracy. Coraz częściej należą oni do pilnie poszukiwanych przez pracodawców fachowców.

pwsz2

materiał nadesłany

18-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)