JASŁO: Pamięć naszym obowiązkiem (ZDJĘCIA)
1 września br. (niedziela) minęło 80 lat od zbrojnej napaści Niemiec na Polskę i rozpętania II wojny światowej. Uroczystości przypominające inwazję wojsk niemieckich na terytorium Polski i bohaterską postawę obrońców Ojczyzny, którzy nie stchórzyli w obliczu przytłaczających sił wroga, odbyły się w całym kraju.
Ze względu na „okrągłą” rocznicę i narastające w ostatnich latach próby manipulowania prawdą historyczną, tegoroczne obchody miały szczególny charakter. Nie inaczej było w Jaśle i powiecie jasielskim, gdzie uroczystości upamiętniające tragiczną rocznicę odbyły się w kilku miejscach.
Rozpoczęła je – w południe 1 września – msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar II wojny światowej. – W ten pierwszy dzień września gromadzimy się na Eucharystii by podziękować Panu Bogu za wszystkich bohaterów II wojny światowej, za tych wszystkich, którzy ponieśli śmierć za ojczyznę, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym państwie – mówił na wstępie ks. Wojciech Niemiec. Kazanie poświęcone trudnej historii Polski i różnym postawom Polsków wygłosił ks. Zbigniew Kraska. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik „W Hołdzie Żołnierzom Wojska Polskiego Bohaterskim Obrońcom Ojczyzny Mieszkańcom Miasta Jasła i Ziemi Jasielskiej Ofiarom II Wojny Światowej”, wzniesiony 10 lat temu koło Urzędu Miasta w Jaśle. Tam orkiestra zagrała hymn Polski, odbył się apel pamięci, delegacje złożyły kwiaty, a burmistrz Jasła Ryszard Pabian wygłosił okolicznościowe przemówienie.
W tej części obchodów uczestniczyli związani z Jasłem parlamentarzyści, samorządowcy reprezentujący województwo podkarpackie, powiat jasielski, miasto i gminę Jasło, przedstawiciele kombatantów, służb mundurowych, miejskich i powiatowych instytucji i szkół, a także Maciej Koszarski z Krakowa, wnuk nieżyjącego już płk. Stanisława Dąbrowy-Kostki, uczestnika akcji uwolnienia z rąk niemieckich więźniów przetrzymywanych w jasielskim więzieniu, pod kryptonimem „Pensjonat”. Stanisław Kostka-Dąbrowa zachował zabrany podczas tej akcji klucz do więzienia. Klucz ten jego wnuk pod pomnikiem uroczyście przekazał burmistrzowi Pabianowi, a ten – dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Jaśle.
Jasielskie upamiętnienie uświetniły liczne poczty sztandarowe i Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta, a oprawę historyczną zapewniła plenerowa wystawa fotograficzna „Jasielski wrzesień 1939-1944”, prezentująca zdjęcia, dokumenty i publikacje z tamtych lat.
Po południu uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Warzycach. Także rozpoczęły się mszą św. Kolejnymi punktami obchodów w lasku warzyckim były: apel pamięci, wystąpienia okolicznościowe i składanie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych. Upamiętnienie uświetnił Chór Laurenti z Warzyc oraz Orkiestra Dęta działająca przy GOK Jasło z/s w Brzyściu.
Kolejne przypomnienie wojny obronnej 1939 odbędzie się 9 września w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Trzcinicy. Złożą się na nie: apel okolicznościowy, prezentacja „Jasielski wrzesień” Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz oddanie czci strz. Kazimierzowi Mazurczakowi przy jego grobie na cmentarzu parafialnym w Trzcinicy.
UMJ/JDK
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz