REKLAMA
Lucas Tour

BIESZCZADY: Pierwsze w tym roku narodziny w żubrzej zagrodzie! (VIDEO)

BIESZCZADY: Pierwsze w tym roku narodziny w żubrzej zagrodzie! (VIDEO)

MUCZNE / PODKARPACIE. Dość wcześnie w tym roku rozpoczęły się wycielenia u żubrów. W zagrodzie pokazowej w Mucznem, w dniu jej otwarcia po zakazie związanym z pandemią,  pojawił się pierwszy tegoroczny cielak – byczek, pełen sił i wigoru.

To już 27 żubrzątko, które urodziło się w zagrodzie, by w ciągu kilku lat uzyskać wolność.

– Tym razem „chłopczyka” urodziła Muczna, żubrzyca przywieziona z Francji, ojcem zaś został, po raz kolejny, byk Xarius – obwieszcza Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany.

– Wkrótce spodziewamy się kolejnych narodzin, zaś na imiona dla noworodków ogłosimy konkurs.

Obecnie w zagrodzie żyje 10 żubrów. W ciągu minionych sześciu lat do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska trafiło stąd pięć osobników, zaś osiem pojechało aż do Rumunii. Trzy lata temu kolejne osiem żubrów wzięło udział w odtworzeniu stada Górny San II, a w roku ubiegłym dołączyła do niego krowa Putrycja.

Zagroda pokazowa w Mucznem od środy 20 maja jest dostępna dla odwiedzających od świtu do zmroku, oczywiście z zachowaniem standardów sanitarnych.

Od momentu otwarcia w roku 2012 odwiedziło ją już ponad 900 tysięcy osób. Leśnicy oczekują, że w tym roku zawita tu milionowy odwiedzający.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Tomasz Różycki

21-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)