REKLAMA
Lucas Tour

Podkarpaccy terytorialsi pomagają usuwać skutki powodzi! (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Niedziela – wybory prezydenckie, ale też dalszy ciąg działań żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi działają na terenie powiatów rzeszowskiego, przemyskiego, przeworskiego oraz jasielskiego. Zaangażowanych jest ponad 330 żołnierzy z pięciu batalionów lekkiej piechoty WOT, z powiatów: rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego.

200627_JSZ_039

Foto: 3. PBOT

Sytuacja jest rozwojowa. Na wniosek wojewody podkarpackiego w niedzielę od rana do 22 miejscowości na Podkarpaciu skierowano po 10 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dysponentami są komendanci straży pożarnej. Żołnierze wspólnie z druhami udają się do wskazanych gospodarstw domowych celem udzielenia wsparcia gospodarzom.

W sobotę w godzinach wieczornych Jasło nawiedziły ulewne deszcze. Doszło do ogromnych powodzi i ludzkich tragedii.  Dziś rano dowódca podkarpackich terytorialsów skierował do powiatu jasielskiego zespół zadaniowy w składzie 100 żołnierzy oraz 7 samochodów ciężarowych z dodatkowym sprzętem ratowniczym.

W miejscowości Siedleczka w gminie Kańczuga działa około 40 terytorialsów z rzeszowskiego batalionu WOT i pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia. Żołnierze usuwają potężne zniszczenia popowodziowe w indywidualnych gospodarstwach. Do dyspozycji mają trzy samochody ciężarowe oraz piły spalinowe.

W niedzielę też około 50 terytorialsów jest w gotowości do udzielenia wsparcia żołnierzom z 3. Batalionu Inżynieryjnego z Niska. Przygotowani są do działania w 4 lokalizacjach, w gminie Krzywcza, Markowa oraz w miejscowościach Huta Brzuska i Handzlówka.

 W sobotę żołnierze WOT z Podkarpacia od południa działali w powiecie rzeszowskim, w miejscowościach: Hyżne, Chmielnik, Tyczyn, Błażowa, Husów oraz Dylągówka. Powiat przemyski wspierany jest już od 23 czerwca. Żołnierze udzielają pomocy społeczności lokalnej w gminach Bircza, Dubiecko oraz Krzywcza. Żołnierze z rzeszowskiego i jarosławskiego batalionu WOT wspierali mieszkańców miejscowości: Kańczuga, Jawornik Polski i Manasterz.

W powiecie łańcuckim działania trwały od piątku. Żołnierze z rzeszowskiego batalionu wspierali gminę Markowa oraz  miejscowości Albigowa i Głuchów. W sobotę w godzinach popołudniowych zakończyli działanie w tamtym terenie.

Źródło: 3. PBOT / materiały nadesłane


28-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)