REKLAMA
Lucas Tour

Podkarpacie pod wodą. Setki interwencji strażaków (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Tysiące strażaków, a także wojsko i mieszkańcy poszczególnych miejscowości walczą ze skutkami nawałnic, jakie przechodzą przez Podkarpacie. Tylko do godziny 17:00 odnotowano 657 wyjazdów zastępów strażackich. Nieprzejezdne są drogi, zatopione podwórka, ulice i działki. Podtopione setki budynków. Ewakuowano 150 mieszkańców z powiatów przeworskiego i łańcuckiego. Dla poszkodowanych w nawałnicy do chwili obecnej – uruchomiona została rezerwa w wysokości blisko 5 mln zł. To pomoc dla ponad 820 rodzin. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1:00 wszystkie służby oraz wojsko minimalizują i usuwają skutki zagrożenia.

Do tej pory (około 17:00) w województwie podkarpackim odnotowano ponad 657 interwencji straży pożarnej. Nieprzejezdna jest DK 887 w miejscowości Zabratówka. W działaniach bierze udział 764 strażaków PSP i OSP – 176 zastępów. W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczą także żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – aktualnie 149 żołnierzy, przy czym zwiększona została gotowość do 500 żołnierzy, ponieważ potrzeby ciągle wzrastają. Dla poszkodowanych w nawałnicy do chwili obecnej – uruchomiona została rezerwa w wysokości blisko 5 mln zł dla ponad 820 rodzin.

FOTO: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku (26.06.2020)

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się dzisiejszego popołudnia po powrocie z terenu na Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono aktualną sytuację. Dla ewakuowanych osób Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało 150 łóżek (100 dla pow. przeworskiego i 50 dla łańcuckiego). Ponadto wydano także zbiorniki na wodę pitną, m.in. dla gminy Chmielnik w pow. rzeszowskim.

Najwięcej zdarzeń związanych z podtopieniami i zalaniami odnotowano w powiatach: rzeszowskim (Hyżne, Dylągówka, Chmielnik, Zabratówka, Błędowa Tyczyńska) przeworskim (Jawornik Polski, Kańczuga, Manasterz, Hadle Kańczuckie), łańcuckim (Albigowa, Tarnawka, Markowa, Husów, Handzlówka, Głuchów) i przemyskim ( Bircza, Dubiecko). Działania prowadzone aktualnie polegają na pompowaniu z zalanych gospodarstw domowych, piwnic, udrażnianiu przepustów, umacnianiu wałów workami z piaskiem tam gdzie jest to konieczne – miedzy innymi w Dubiecku, Wysokiej i Głuchowie oraz zabezpieczaniu przerwanego wału rzeki Mleczka w Kańczudze – relacjonuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, Rzecznik Prasowy ​Wojewody Podkarpackiego.

Niestety ciągle obserwujemy rozwijające się komórki burzowe dynamicznie przemieszczające się nad obszarem naszego województwa, w związku z tym powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych – a zwłaszcza alertów.

FOTO: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku (26.06.2020)

AKTUALIZACJA 22:10

Front burzowy nie ustępuje. Komórki burzowe dynamicznie przemieszczają się nad obszarem naszego województwa. Po intensywnych opadach deszczu – lokalnie ponad 80 mm mamy informacje o licznych podtopieniach w powiatach jasielskim (250 zdarzeń) i brzozowskim (50) oraz krośnieńskim. W związku z przejściem frontu burzowego odnotowano największy opad w Jaśle 86,4 mm i Bieczu 50,8 mm.

Front burzowy przemieszcza się w środkowej części województwa od Jasła do Przemyśla. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1:00 wszystkie służby oraz wojsko minimalizują i usuwają skutki zagrożenia.

Sytuacja jest dynamiczna i rozwojowa. Z magazynów wojewódzkich wydawany jest sprzęt przeciwpowodziowy. Służby cały czas intensywnie pracują w terenie. Należy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych – a zwłaszcza alertów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Potężny żywioł! ZDJĘCIA obrazujące ogrom zniszczeń (FOTO) Zdjęcia poglądowe z 26.06.2020: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku. Fotografie wykonano wczoraj wieczorem, w nocy oraz dzisiaj rano na terenie miejscowości: Kańczuga, Manasterz i Jawornik Polski, czyli w powiatach: przeworskim i jarosławskim

źródło: Red., PUW w Rzeszowie / nadesłane

foto: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku


27-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)