PODKARPACIE. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności utonięcia, do którego doszło wczoraj w Leżajsku, w zbiorniku melioracyjnym na tzw. „Florydzie”. 24-letni mężczyzna wszedł do zbiornika i chwilę później zniknął pod wodą. Mężczyzna został wyciągnięty przez strażaków. Mimo reanimacji jego życia nie udało się uratować.
Wczoraj, przed godz. 18, dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w Leżajsku nad tzw. „Florydą”, młody mężczyzna wszedł do zbiornika melioracyjnego i zniknął pod wodą. Na miejsce zostały natychmiast skierowane służby. Po około dwóch godzinach, płetwonurkowie wyłowili ciało mężczyzny. Pomimo podjętej reanimacji, życia 24 latka nie udało się uratować.
Na miejscu, do późnych godzin nocnych pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza z udziałem prokuratora. Ciało mężczyzny zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych. Trwa wyjaśnianie okoliczności tej tragedii.
To pierwsze utonięcie tego lata w powiecie leżajskim. Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas wypoczynku nad wodą.
Policja apeluje!
Rozpoczęły się wakacje, a upalne dni zachęcają do tego, aby wolny czas spędzać nad akwenami wodnymi. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad dziećmi.
Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny przestrzegajmy podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.
Pamiętajmy!
– Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
– Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
– Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów) oraz gdy wieje porywisty wiatr.
– Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
– Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
– Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
– Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
– Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
– Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
– Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.
źródło: KPP Leżajsk
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz