REKLAMA
Lucas Tour

Podszywają się pod funkcjonariuszy policji, kurierów, członków rodziny

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka zadbajmy o to, aby nasi bliscy nie padli ofiarą oszustów. Ostrzegajmy seniorów przed przestępcami. Nadal zdarzają się przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, kurierów czy podając się za członków rodziny zabierają seniorom często oszczędności całego życia.

Choć metoda ta jest doskonale znana, mówi się o niej bardzo dużo, to wciąż jest wiele osób, które się na nią nabierają. Oszuści sięgają po rozmaite sposoby, by uwiarygodnić się w oczach swoich ofiar. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, nie proszą też o przekazanie pieniędzy ani kodów i haseł do konta bankowego. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i zgłośmy to w najbliższej jednostce Policji!

Jak nie paść ofiarą oszustwa i co powinno budzić niepokój?

  • Przede wszystkim należy przyjąć prostą zasadę: nigdy nie wolno przekazywać pieniędzy osobom obcym! Nie ma znaczenia za kogo się podają. Nawet jeśli pokażą policyjną legitymację! Policja nigdy nie prosi obywateli o pieniądze! Nawet podpisanie jakiegoś pokwitowania na niewiele się zda. Oszuści są na to przygotowani i posługują się fałszywymi danymi.
  • Druga zasada to należy weryfikować informacje. Po zakończeniu rozmowy należy samemu skontaktować się z wnukiem, z kuzynem i zapytać o co chodzi. O sprawie powiadomić policję, przy czym należy najpierw rozłączyć połączenie, a następnie samemu zadzwonić pod nr 997 lub 112. Oszuści stosują tutaj pewien trick. Proszą seniora, żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu nr policji, a następnie oddają słuchawkę swojemu kompanowi. Senior jest przekonany, że zadzwonił na policję, gdy tymczasem połączenie nie zostało przerwane i druga odzywająca się w słuchawce osoba to wspólnik przestępcy.
  • Trzecia rzecz, która pozwoli uniknąć kłopotów, to niewpuszczanie do mieszkania osób obcych. Wszelkie niespodziewane wizyty administratorów, hydraulików, gazowników, pracowników socjalnych i innych da się samemu zweryfikować dzwoniąc do konkretnej instytucji. Dobrze jest przyjąć zasadę, by w trakcie wszelkich takich kontroli technicznych itp., mieć wsparcie kogoś młodszego: syna, córki, zięcia, wnuka. Poza sytuacjami nagłymi jak np. woda kapiąca z sufitu, wszelkie kontrole i przeglądy mogą poczekać. Można umówić się na inny termin, w którym senior nie będzie sam.

Dzień Babci i Dziadka to dobra okazja do przypomnienia seniorom o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalenia zasad kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby obcy nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę.

KWP

19-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)