REKLAMA
Lucas Tour

Przyleciał z Grecji… udawał Bułgara. Za fałszywki słono zapłacił

PODKARPACIE. Funkcjonariusze SG z placówki w Rzeszowie-Jasionce w wyniku kontroli legalności pobytu zatrzymali na terenie portu lotniczego 21-letniego Afgańczyka. Aby dostać się do Zachodniej Europy, w trakcie kontroli cudzoziemiec podawał się za obywatela Bułgarii.

Kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski to jedno z priorytetowych zadań stawianych dzisiaj przez Strażą Graniczną. Głównym celem tych działań jest walka z nielegalną migracją oraz zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Takie kontrole realizowane są zarówno w strefie nadgranicznej oraz m.in. szlakach komunikacyjnych na terenie całego kraju.

W środę (22 maja) funkcjonariusze SG z placówki w Rzeszowie-Jasionce kontrolujący legalność pobytu na terenie portu lotniczego wytypowali do legitymowania jednego z podróżnych, którzy kilkanaście minut wcześniej przylecieli samolotem rejsowym z Aten. 21-letni mężczyzna zapytany o dokumenty przedstawił biometryczny bułgarski paszport, który od razu wzbudził podejrzenia co do autentyczności. Szczegółowe badanie dokumentu potwierdziło fałszerstwo. W trakcie rozmowy „Bułgar” przyznał się że w rzeczywistości jest Afgańczykiem. Jak dodał paszport kupił w pakiecie z fałszywym prawo jazdy oraz biletem lotniczym do Polski za 4 tys. euro, przebywając jeszcze w Grecji. Na postawie fałszywek chciał dotrzeć do Europy Zachodniej.

Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnieni przestępstwa. Dobrowolnie poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres 2 lat. Cudzoziemiec zostanie umieszczony na okres 3 miesięcy w Strzeżonym Ośrodku w Lesznowoli.

Tylko w czterech pierwszych miesiącach 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili ponad 400 kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Objęto nimi przeszło 1,5 tys. osób – w większości byli to obywatele Ukrainy, Mołdawii i Iraku. 147 cudzoziemców zostało zatrzymanych, ponad 200 zobowiązanych do opuszczenia Polski, a 45 przekazanych na Ukrainę w ramach readmisji.

 

BiOSG

25-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)