REKLAMA
Lucas Tour

Rydzowa przygoda w Wysowej Zdrój (ZDJĘCIA)

JASŁO / PODKARPACIE. To właśnie w Wysowej Zdrój od dziewięciu lat w okresie jesiennym organizowane jest „ Święto Rydza”, którego pomysłodawcami są właściciele zabytkowego „Starego Domu Zdrojowego” znajdującego się na terenie Parku Zdrojowego. 38 – osobowa grupa wycieczkowiczów wyruszyła na rydzową przygodę. 

Wysowa to małe, bardzo spokojne i malowniczo położone uzdrowisko u źródeł rzeki Ropy, graniczące ze Słowacją. Otaczające wzgórza południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego porośnięte gęstym lasem, bogate pokłady wód mineralnych i umiarkowany górski mikroklimat sprawiły, że miejscowość była już od XVIII w. wielokrotnie porównywana do włoskiego kurortu Merano.

Klub Kulturalno-Turystyczny JDK przy współpracy z Jasielskim Oddziałem PTTK przygotował wyjazd w pierwszy, sobotni dzień października na obchody jesiennego, rydzowego święta.
38 – osobowa grupa wycieczkowiczów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika rozpoczęła rydzową przygodę od wędrówki na Łemkowską Świętą Górę Jawor (osławione miejsce objawień wiernych prawosławnych). Do łemkowskiego sanktuarium prowadził spacerowy szlak wzdłuż łemkowskiej chyży, rozległych łąk i leśnego jaru. Na ścieżce tuż przed cerkiewką i źródełkiem czekała na wędrowców nie lada atrakcja: Specjalnie dla wycieczkowiczów zorganizowano spotkanie z byłymi światowymi mistrzami olimpijskimi: Władysławem Kozakiewiczem, Januszem Trzepizurom, Dariuszem Goździakiem i Kazimierzem Kmiecikiem.

Wspólnie,w przyjaznej atmosferze, zwiedzono zabytkowe sanktuarium oraz rozkoszowano się na polsko-słowackiej przełęczy Cigielka ,piękną ,skapana w słońcu panoramą Beskidu Niskiego z rozległymi szczytami Lackowej i Busova. Kolejne atrakcje, które czekały na podróżników to zwiedzanie zabytkowej cerkwi p.w. Św.Michała Archanioła z 1779 r. ze stojącą obok niej lipą (pomnik przyrody), której wiek szacuje się na 400 lat. Nie zabrakło tradycyjnego pieczenia kiełbasek w zacisznym zakątku Doliny Łopacińskiego.

Miejsce obchodów „Święta Rydza”, utrzymanego w klimacie lat 20 i 30 XX wieku, koncentrowało się na alejkach Parku Zdrojowego, przy których rozbrzmiewała piękna muzyka.
Można było podziwiać oryginalne prace rękodzielnicze , pamiątki zanikających zawodów, organizowane były liczne konkursy, warsztaty, interesujące prelekcje o tematyce mikologicznej, leśnej, zabawy, pokazy quizy i koncerty. Późnym wieczorem ,zrelaksowani i pełni wrażeń wycieczkowicze wyjechali w drogę powrotną.

[nggallery id=58 images=8]

materiały nadesłane

05-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)