REKLAMA
Lucas Tour

RZESZÓW. Nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego dla Dzieci oddana do użytku (ZDJĘCIA, VIDEO)

RZESZÓW. Nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego dla Dzieci oddana do użytku (ZDJĘCIA, VIDEO)

RZESZÓW/PODKARPACIE. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie została oddana do użytku nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego dla Dzieci.
   
IMG_3008-1161x900
To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna w województwie przystosowana do badań najbardziej wymagających małych pacjentów. Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury, badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych.

Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. Miejsce dysponuje salą wybudzeń z czterema łóżkami i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.

Pracownia wyposażona została w aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a pomieszczenia szpitala do uruchomienia i prawidłowego działania urządzenia dostosowano dzięki ponad 3 mln zł z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła współpracująca od kilku lat ze szpitalem Fundacja Iskierka.

Dostęp dla dzieci do diagnostyki na wysokim poziomie w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ma szczególne znaczenie – szpital pełni rolę wiodącego ośrodka pediatrycznego w województwie. W jego strukturze działają specjalistyczne kliniki, oddziały i poradnie dziecięce w takich zakresach jak onkohematologia, neurologia, ortopedia, gastroenterologia, endokrynologia i diabetologia, chirurgia, urologia czy rehabilitacja.
IMG_2940-1200x800
Ta inwestycja była niezwykle potrzebna. Naszym celem było stworzenie miejsca, które zapewni małym pacjentom diagnostykę na najwyższym europejskim poziomie – mówiła Barbara Rogowska, dyrektor szpitala.

– Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy – mówił dr Wiesław Guz.

Podczas otwarcia pracowni marszałek Ortyl mówił również o tym, że samorząd województwa podkarpackiego rozpoczął prace, aby w regionie powstał specjalistyczny szpital dziecięcy, zapewniający pełnoprofilową opiekę.

Trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy rzeszowskim szpitalu „na górce”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.
IMG_2959-1200x881
– Dużą bolączką naszego regionu był deficyt związany z zapewnieniem kompleksowej opieki dla dzieci. Decyzja o potrzebie stworzenia Centrum Zdrowia Dziecka przy Klinicznym Szpitalu nr 2 w Rzeszowie jest bardzo cenna. Wykonanie jednego kroku – jakim jest utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego – jest ruchem, który w jakimś zakresie przybliża nas do uzupełnienia tego deficytu – mówiła w trackie oddania pracowni do użytku wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W szpitalu „na górce” podpisano także umowę partnerstwa na organizację 43. Kongresu Radiologów Polskich pomiędzy Województwem Podkarpackim reprezentowanym przez marszałka Władysława Ortyla, a Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym, w którego imieniu wystąpili rzeszowscy specjaliści dr Wiesław Guz i dr Andrzej Górecki. Kongres odbywa się co 2 lata już od 1925 r., a w dniach 26-28 maja 2022 r. Podkarpacie po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia. G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce k. Rzeszowa zgromadzi blisko 2000 gości i specjalistów z Polski i Europy.
IMG_3036-1200x800
W dzisiejszym wydarzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorzadowej  oraz pracownicy szpitala. Obiekt poświecił biskup Jan Wątroba.

IMG_2986-1200x800

IMG_2976-1200x852

UMWP, PUW Rzeszów


ZOBACZ RÓWNIEŻ

KONFEDERACJA: Powraca bezprawny lockdown i ogłoszono nielegalną segregację sanitarną!

tvPolska

08-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)