REKLAMA
Lucas Tour

Skutki powodzi. Milionowe straty w infrastrukturze drogowej!

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Zarząd województwa podjął w poniedziałek pierwsze decyzje dotyczące usuwania skutków nawałnic i ulew, które przeszły nad Podkarpaciem. W infrastrukturze drogowej straty sięgają już prawie 100 milionów złotych.

pow3

Foto: UMWP

Na doraźne usuwanie szkód wyrządzonych przez żywioł, szczególnie w infrastrukturze drogowej, zarząd przeznaczy 4 miliony z rezerw. Uchwała w tej sprawie zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu zarządu.

Gminy, które otrzymały niedawno dofinansowanie do budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a ucierpiały podczas ostatniego kataklizmu, będą zwolnione z wkładu własnego, który wynosi 20 procent. Zarząd rozważy także wsparcie na remont już istniejących dojazdówek w gminach, które ucierpiały podczas powodzi.

Byliśmy w sobotę i w niedzielę na terenach dotkniętych przez żywioł. Widok był przerażający. Zniszczenia były wiele większe niż przed rokiem. Skala tych deszczów i nawałnic również przeraża. Pierwsze decyzje są już podjęte, ale przed nami kolejne. Chcemy żeby pieniądze trafiły szybko tam gdzie są najbardziej potrzebne. Szukamy rozwiązania jak pomóc w odbudowie przeworskiej wąskotorówki. Ta nasza atrakcja turystyczna była w trakcie modernizacji ze środków europejskich, a w tym momencie trzeba ją praktycznie odbudować – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Trwa szacowanie szkód zarówno przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz poszczególne samorządy. Już wiadomo, że straty liczone są w dziesiątkach milionów. Najbardziej ucierpiały powiaty: jasielski, rzeszowski, przemyski i przeworski. Dodatkowe decyzje samorządu województwa będą możliwe dopiero po wstępnym, ale kompleksowym oszacowaniu strat, zarówno kwestii finansowej, jak i charakteru zniszczeń.

Aby przekazać wsparcie finansowe, konieczne są decyzje sejmiku i zarządu województwa. Przewodniczący Jerzy Borcz oraz Radni Województwa wyrażają natychmiastową gotowość zwołania i udziału w sesji nadzwyczajnej, aby środki finansowe jak najszybciej trafiły tam gdzie są największe potrzeby.

Na drogach wojewódzkich są trzy miejsca, gdzie straty są największe. Tylko w infrastrukturze drogowej zniszczenia oszacowano już na prawie 100 milionów złotych. Wstrzymany jest ruch na DW 835 w miejscowości Hadle Szklarskie, gdzie fragment drogi został całkowicie zniszczony. Uszkodzony został również most. Trwa rozpoznanie uszkodzeń, czy możliwy będzie jego remont.

Poważne uszkodzenia są na DW 877 na odcinku od Dylągówki do Szklar, gdzie osunęła się część jezdni. Na tej samej drodze w Woli Rafałowskiej jest mocno uszkodzony most. Zniszczony jest także duży fragment łącznika w ciągu DW 992 w Jaśle.

Źródło: UMWP


29-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)