REKLAMA
Lucas Tour

Straż Miejska rozpoczęła akcję „Bezpieczne wakacje” (ZDJĘCIA)

JASŁO / PODKARPACIE. Wakacje to upragniony dla wszystkich czas zabawy i zasłużonego wypoczynku dzieci i młodzieży na koloniach, obozach i wczasach rodzinnych. Warto jednak pamiętać, że nie zwalnia nas on z myślenia i dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Każdego roku jasielska Straż Miejska  aktywnie uczestniczy w spotkaniach z uczniami szkół i przedszkoli i przeprowadza prelekcje, pokazy multimedialne i filmy na temat bezpiecznych zachowań podczas spędzania wolnego czasu.

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, upragniony czas dla wszystkich uczniów. Letni wypoczynek i wakacyjna atmosfera, to z jednej strony wiele radości i zabawy, ale z drugiej strony istnieje szereg zagrożeń, na które szczególnie w tym okresie należy zwracać uwagę. Każdego roku w okresie wakacyjnym dochodzi do dużej ilości zdarzeń i wypadków z udziałem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Znaczna ich część wynika z braku znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa, lekkomyślności młodych ludzi oraz braku umiejętności przewidywania skutków niebezpiecznych zabaw. Stąd też, w celu zapobiegania wypadkom z udziałem dzieci i młodzieży oraz ograniczenia ich tragicznych skutków Straż Miejska w Jaśle podjęła działania zmierzające do zapewnienia w okresie letnim bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży.

Pod koniec każdego roku szkolnego strażniczki miejskie przeprowadzają prelekcje w jasielskich przedszkolach i szkołach. Funkcjonariuszki w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą udzielają praktycznych porad z zakresu wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, na wsi czy w mieście. Informują o potencjalnych zagrożeniach spowodowanych często nieostrożnością i nieuwagą oraz uczą zasad bezpiecznego zachowania się.

W ramach tej akcji zostały przeprowadzone już pierwsze spotkania z dziećmi m.in. w Zespole Szkół Miejskich nr 12, Zespole Szkół Miejskich nr 5, Przedszkolu Miejskim nr 10, Przedszkolu Miejskim nr 6. Kolejne spotkania są zaplanowane w najbliższych tygodniach, aż do zakończenia roku szkolnego 2016/2017. W trakcie  spotkań wyświetlana  jest  prezentacja multimedialna, projekcja filmów i bajek edukacyjnych, odbywają się też zabawy i quizy o tematyce bezpiecznej zabawy i wypoczynku w czasie wakacji. Uczniowie przypominają sobie także  numery alarmowe służb ratunkowych, uczą się jak wezwać pomoc w razie wypadku.

Akcje „Bezpieczne wakacje” są ważnym elementem w działalności Straży Miejskiej, ponieważ bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W czasie wakacji organizowane są w placówkach oświatowych w naszym mieście półkolonie, gdzie strażnicy będą spotykać się z dziećmi i przypominać im podstawowe zasady zachowania się nad wodą i w innych niebezpiecznych miejscach. Oprócz tego strażnicy miejscy w trakcie trwania okresu wakacyjnego kontrolować będą place zabaw na jasielskich osiedlach, park miejski i Ogród Jordanowski, tereny MOSIR,  a także inne miejsca gromadzenia się dzieci i młodzieży. Większą kontrolą objęte zostaną placówki oświatowe, a w szczególności boiska szkolne, które są ogólnodostępne dla młodzieży.

Straż Miejska w Jaśle

Źródło: UM Jasło

01-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)