REKLAMA
Lucas Tour

W Pakistanie zatrzymano domniemanych zabójców Piotra Stańczaka

Pakistańskie służby schwytały dwóch mężczyzn, którzy prawdopodobnie zamordowali ponad dekadę temu Piotra Stańczaka, inżyniera pochodzącego z okolic Krosna. Informację potwierdza polski MSZ.

Przechwytywanie_135

Foto: YouTube / kanał: therash09

Pakistański serwis dawn.com poinformował w czwartek o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy 7 lutego 2009 roku mieli zamordować inżyniera Piotra Stańczaka. Lokalne media twierdzą, że zatrzymani przyznali się do winy.

Jak podaje portal polsatnews.pl, informacje te potwierdziła rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. –Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez naszą placówkę w Islamabadzie, 1 czerwca służby specjalne Pakistanu aresztowały w Rawalpindi koło Islamabadu dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka. Zabójstwo miało miejsce 7 lutego 2009 roku – przekazała.

Piotr Stańczak pochodził z okolic Krosna (Potok, gmina Jedlicze). Był inżynierem-geologiem. Przebywał w Pakistanie jako pracownik firmy Geofizyka Kraków, należącej do PGNiG, realizującej kontrakt „Soghri 3D” dla pakistańskiego przedsiębiorstwa Oil & Gas Development Company Limited.

Piotr Stańczak został porwany najprawdopodobniej przez terrorystów z ugrupowania Tehrik-i-Taliban Pakistan 28 września 2008 roku. W momencie porwania podróżował w okolicach miejscowości Pind Sultani, około 100 kilometrów od Islamabadu. Samochód, którym jechał, został ostrzelany. Towarzyszący mu kierowcy oraz ochroniarz (wszyscy pochodzenia pakistańskiego) zostali zabici, a Polaka porywacze uprowadzili własnym samochodem.

2 października 2008 roku talibowie przyznali się do porwania Polaka. W związku z porwaniem Geofizyka Kraków zawiesiła wykonywanie prac w Pakistanie. W pierwszej połowie października 2008 roku porywacze wysłali nagranie video do redakcji pakistańskiego tygodnika „Dawn”. Na kilkuminutowym filmie Piotr Stańczak odczytywał oświadczenie po polsku i angielsku, prosząc o spełnienie żądań porywaczy, którzy domagali się uwolnienia 110 talibów z pakistańskich więzień. Na materiałach, którymi dysponowała redakcja, widać było wycelowaną w Polaka broń.

W ostatnich dniach stycznia 2009 porywacze wystosowali ultimatum do władz Pakistanu. Zażądali uwolnienia więzionych talibów i wycofania sił bezpieczeństwa z terytoriów plemiennych. Zagrozili zabiciem zakładnika w razie niespełnienia żądań do 4 lutego 2009 roku.

7 lutego 2009 talibowie oświadczyli, że Piotr Stańczak został zabity poprzez dekapitację. Pakistański dziennikarz, który spotkał się z porwanym Polakiem, utrzymuje że porwany do samego końca był przekonany, że uda mu się przeżyć. Porywacze przed śmiercią, podziwiając odwagę inż. Stańczaka, zaproponowali mu, by porzucił chrześcijaństwo i przeszedł na islam. Inżynier miał odpowiedzieć, że by to zrobić, powinien najpierw udać się do Polski i naradzić z rodziną. Potwierdził to pakistański współwięzień.

Pod koniec kwietnia władze pakistańskie przekazały polskiej placówce dyplomatycznej w Islamabadzie ciało zabitego Piotra Stańczaka. Piotr Stańczak został pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Źródło: polsat-news.pl, wikipedia.pl, Twitter

13-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)