REKLAMA
Lucas Tour

Winne klimaty. Święto wina i winiarzy w Jaśle

JASŁO / PODKARPACIE. W ostatni weekend wakacji (29 – 30 sierpnia br.) Jasło – już po raz dziesiąty – stanie się królestwem wina i winiarstwa. Do miasta zawitają właściciele winnic z całej Polski ze swoimi najznamienitszymi wyrobami oraz rzesze miłośników tego szlachetnego trunku.

W tym roku z X Międzynarodowymi Dniami Wina zazębi się – także dziesiąty – Konwent Polskich Winiarzy (28 – 29 sierpnia br.).

Tym samym, w roku obchodów jubileuszu 650-lecia otrzymania praw miejskich, Jasło będzie gospodarzem dwóch świętujących małe jubileusze imprez winiarskich: organizowanych tu od 10 lat Międzynarodowych Dni Wina, wzbogaconych – jak co roku – o liczne inne atrakcje rekreacyjno – kulturalne oraz X Konwentu Polskich Winiarzy, najbardziej prestiżowej imprezy tego typu w Polsce, co roku organizowanej w innym, zasługującym na to w kontekście osiągnięć winiarzy z danego regionu, mieście.

X Konwent Polskich Winiarzy

W jubileuszowym – X Konwencie Polskich Winiarzy w Jaśle weźmie udział 180 osób, reprezentujących 70 polskich winnic oraz zainteresowanych polskim rynkiem winiarskim firm branżowych. W trakcie konwentu zaprezentowanych zostanie 90 win, które oceni ośmioosobowy, profesjonalny panel degustatorów.

Zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów, którzy ze względów logistycznych, a także biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich lat, nie mogli przyjąć wszystkich zgłoszeń. O tym, kto będzie w kongresie uczestniczył zadecydowała kolejność zgłoszeń.

Konwent odbędzie się w wyremontowanej niedawno hali MOSiR w Jaśle. Głównym punktem programu pierwszego dnia (piątek) będzie – jak zawsze – degustacja panelowa, ale w nieco zmienionej formule spotkania. W panelu degustacyjnym zasiądą enolodzy (dwóch zagranicznych i jeden polski), trzech krytyków winiarskich, sommelier oraz przedstawiciel polskiego środowiska winiarzy. Drugiego dnia (sobota) odbędą się trzy seminaria tematyczne: pierwsze poświęcone winom z odmiany Jutrzenka i kupażom z jej udziałem, drugie – Marechal Foch i Leon Millot, trzecie – na temat opłacalności winiarstwa w Polsce.

Z okazji jubileuszowej edycji konwentu, wydany zostanie liczący 110 stron okolicznościowy katalog, który trafi nie tylko do uczestników Konwentu, ale także do zainteresowanych polskim winiarstwem środowisk.

Konwent z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań winiarzy, z drugiej, to wspaniała okazja do zinwentaryzowania polskich winnic – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis”.

X Konwent Polskich Winiarzy w Jaśle zorganizowała Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, jego partnerami są: Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia i Miasto Jasło, a patronem honorowym – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

X Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Jasielskie dni wina będą, jak zwykle, okazją do degustacji najlepszych rodzimych win oraz rozmowy z winiarzami, którzy zawsze chętnie opowiadają o swojej pasji, dzielą się doświadczeniami i udzielają rad początkującym hodowcom winorośli. Ci, którzy będą mieli ochotę skosztować win, znajdą je w „Ogrodach winnych”, zaaranżowanych na płycie rynku w Jaśle. Na blisko 40 stoiskach prezentowane będą nie tylko wina, ale również wszelkie akcesoria niezbędne do ich wytwarzania, przechowywania i konsumpcji, a także materiały informacyjne na temat wina, winiarstwa i winorośli. Wstęp do strefy degustacyjnej będzie bezpłatny, niektóre z win będą podawane do degustacji bezpłatnie, za inne trzeba będzie zapłacić. To tegoroczne novum.

Zmiany organizacyjne, dotyczące sektora, w którym znajdują się stoiska winiarskie, w ciągu minionych 9 lat były wprowadzane kilkakrotnie. Dni wina organizowane już były na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w namiocie na rynku; przez ostatnie 2 lata – na targowisku „Mój rynek” (Plac Bartłomieja), a w tym roku wracają na płytę rynku, ale bez namiotu. Najczęściej też obowiązywały bilety wstępu na obszar ekspozycji winiarskich. W tym roku organizatorzy MDW w Jaśle zaproponowali rozwiązanie, które w tym mieście jeszcze nie było stosowane, ale w innych organizujących podobne imprezy sprawdziło się nieźle.

Rozstrzygnięcie II Konkursu Polskich Win

Podczas dni wina odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród II Konkursu Polskich Win w Jaśle, zorganizowanego 23 – 24 sierpnia br. przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Win nagrodzonych przez jury w składzie: Piotr Kamecki, Adam Pawłowski, Andrzej Strzelczyk, Paweł Demianiuk i Kamil Wojtasik pod przewodnictwem Tomasza Koleckiego – Majewicza, można będzie (bezpłatnie) skosztować na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Warsztaty degustacyjne

Jedną z atrakcji tegorocznego święta winiarstwa w Jaśle będą degustacyjne warsztaty winiarskie, zorganizowane w sobotę (29 sierpnia) przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” w budynku przy ul. PCK 2. Poprowadzi je Tomasz Kolecki – Majewicz, wielokrotny mistrz Polski sommelierów, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata Sommelierów. Na warsztaty złożą się dwa spotkania tematyczne: „Stary Świat vs Nowy Świat”, podczas których omówione zostaną klasyczne odmiany winorośli i porównane wytwarzane z nich wina pochodzące z krajów europejskich i odpowiednio, powstałe w gorących klimatach innych kontynentów oraz pojedynek winny pod hasłem „Polska kontra reszta świata”. Będą to warsztaty polegające na degustacji porównawczej win polskich i win tzw. światowych. Wina o podobnej stylistyce będ łączone w pary i degustowane „w ciemno” przez uczestników, którzy dokonują ich oceny i przyznają punkty. Po ich podliczeniu wyłoniony zostanie zwycięzca pojedynku. Podobne warsztaty odbyły się już w ubiegłym roku. Wtedy 3-0 zwyciężyły wina polskich producentów.
Warsztaty, których partnerem jest Miasto Jasło są odpłatne, a liczba miejsc ograniczona.

dniwina001

 

afisz_mdw

Program imprezy: 

29 sierpnia (sobota)

RYNEK

10.45 – Korowód Winiarzy i zespołów Grupy Wyszehradzkiej
11.00 – Uroczyste otwarcie X Międzynarodowych Dni Wina – Jasło 2015
11.30 – Podpisanie umowy Partnerskiej z Samborem, przemarsz do Ogrodó Winnych
12.00 – 21.00 – OGRODY WINNE

– Degustacja win połączona z prezentacją polskich i zagranicznych regionów winiarskich oraz ekspozycją sprzętu winiarskiego

10.30 – 20.00 – Jarmark Produktów Regionalnych

16.45 – Wręczenie nagród uczestnikom II Konkursu Polskich Win Jasło 2015

18.30 – OUTSIDER BLUES – koncert

20.30 – Kapela PIECZARKI – folk, rock – koncert

BUDYNEK PANORAMA, ul. PCK 2

14.00 i 15.30 – Degustacyjne Warsztaty Winiarskie

MOSiR

21.00 – KINOBUS – projekcja plenerowa filmów o tematyce winiarskiej

30 sierpnia (niedziela)
KOŚCIÓŁ FARA

11.00 – Msza Święta z poświęceniem wina

RYNEK

12.00 – Korowód winiarzy i zespołów Grupy Wyszehradzkiej. Przemarsz do Ogrodów Winnych

12.00 – 20.00 – OGRODY WINNE

– Degustacja win połączona z prezentacją polskich i zagranicznych regionów winiarskich oraz ekspozycją sprzętu winiarskiego

10.30 – 20.00 – Jarmark Produktów Regionalnych

20.00 – REDLIN – folk, rock – koncert

Źródło: materiał nadesłany

27-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)