REKLAMA
Lucas Tour

,,Wnuczek” spowodował wypadek i potrzebował pieniędzy

JASŁO / PODKARPACIE. Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ich ofiarami najczęściej padają starsi i samotni ludzie. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które telefonicznie podają się za członka rodziny i proszą o pilną pożyczkę.

Wciąż dochodzi do kolejnych prób wyłudzania pieniędzy tzw. metodą na wnuczka modyfikowaną przez sprawców pod różnymi legendami. Tym razem oszuści zadzwonili do 76-letniej mieszkanki Jasła. Podający się za jej wnuczka mężczyzna twierdził, że jadąc do niej w odwiedziny spowodował wypadek drogowy. Aby polubownie załatwić sprawę i uniknąć zatrzymania przez Policję, miał wypłać leżącemu w szpitalu poszkodowanemu 25 tys. zł. Pokrzywdzona chcąc pomóc najbliższemu członkowi rodziny, zgodziła się pożyczyć mu kilka tysięcy złotych. Telefonujący „wnuczek”, aby uwiarygodnić swoją historię, poprosił o wręczenie pieniędzy policjantowi. Wkrótce potem, do drzwi mieszkania starszej pani zapukał mężczyzna podszywający się pod funkcjonariusza Policji. Rzekomy policjant zobowiązał się załatwić formalności i przekazać pokrzywdzonemu pieniądze. Kiedy 76-letnia mieszkanka Jasła skontaktowała się z rodziną, okazało się, że padła ofiarą oszustów.

pieniadze

Policjanci przestrzegają przed tym zagrożeniem, apelują o rozwagę i ostrożność. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas, abyśmy bez dokładnego sprawdzenia okoliczności przekazali mu pieniądze. Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą,  której zamierzamy udzielić pożyczki. W ten sposób możemy się upewnić, że to rzeczywiście krewny zwracał się do nas z prośbą o pomoc. Pamiętajmy również, że funkcjonariusze Policji nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie będą żądać od nas środków finansowych.

Na tego rodzaju oszustwa szczególnie narażone są osoby starsze. Stąd tak ważne jest, aby jak największa liczba takich osób, miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed oszustwem. Dlatego apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

źródło: KPP Jasło
foto: sxc.hu

03-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)