REKLAMA
Lucas Tour

Z Nigerii przez Turcję do… Zagórza (po drodze Cypr i Sanok, a stąd do… Kanady)

Taką podróż odbył przesympatyczny absolwent mechaniki i budowy maszyn Uniwersytetu Adnan Menderes w Turcji Kingsley Obina Iwuji, który za pośrednictwem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku i otwartości firmy ADR w Zagórzu odbywa praktykę w ramach programu Erasmus+ właśnie w tej firmie.

Początkowo planował przyjechać w marcu tego roku na dwu-miesięczny staż absolwencki, jednak formalności wizowe opóźniły jego przyjazd do maja. Od razu po rozpoczęciu praktyki zawnioskował o przedłużenie stażu do końca roku, na co firma ADR przystała (za co Uczelnia jako pośrednicząca w całym „zamieszaniu” serdecznie dziękuje) tym bardziej, że Kingsleya i firmę czekały kolejne formalności związane z przedłużeniem legalnego pobytu w Polsce i uzyskaniem pozwolenia na pracę. I to się udało i Kingsley zostaje u nas do końca grudnia.

Widok czarnoskórego mężczyzny ciągle przyciąga uwagę mieszkańców naszego zakątka kraju. Kingsley początkowo nie mógł się przyzwyczaić do wskazywania na niego palcem czy mówiąc eufemistycznie „gapienia” się, ale szybko znalazł na to sposób – szeroki uśmiech i mrugnięcie okiem skraca dystans, wywołuje uśmiech a czasem nawet uścisk…

Kingsleyowi bardzo podoba się w Polsce, zachwyca go nasza przyroda, gościnność, życzliwość, uśmiech wywołuje widok dziewczynek jeżdżących na rowerach (w Nigerii ze względów kulturowych widok taki jest niespotykany), zdziwieniem napawa narzekanie Polaków na stan dróg.

Po zakończeniu pracy w ADR Kinsgley „wpadnie” na chwilę do rodzinnego miasteczka Jos w Nigerii, a stamtąd wyjedzie na kolejny staż absolwencki tym razem do… Kanady (Niagara College). Takie ma plany… a znając jego determinację i konsekwentne dążenie do obranego celu na pewno mu się to uda, czego Uczelnia z całego serca mu życzy.

Kingsley jest kolejnym przykładem na to, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku sprzyja umiędzynaradawianiu Sanoka i całego regionu. Przypomnijmy, że w ramach programu Erasmus+ każdego roku przyjeżdżają do nas na studia studenci obcokrajowcy, a współpracujące z PWSZ firmy i przedsiębiorstwa chętnie przyjmują studentów z innych krajów na praktykę głównie w miesiącach wakacyjnych. W mijającym roku akademickim Podkarpacki Bank Spółdzielczy przyjął na dwumiesięczną praktykę dwóch studentów z Bułgarii (Tsenov Academy of Economics) obecnie w tym samym banku odbywa praktykę Francessco – absolwent ekonomii z Włoch (University of Calabria). W naszej Uczelni na studiach w semestrze zimowym gościli Rumeysa, Umut i Osman z Turcji (Kocaeli University, Ondokuz Mayis University ), w semestrze letnim Evrem (Çanakkale Onsekiz Mart University), a obecnie w Biurze Karier, Promocji i Współpracy oraz w redakcji isanok obywa praktykę Diana – studentka dziennikarstwa z Kasachstanu. W nowym roku akademickim czekamy na troje studentów z Turcji.

PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku nie tylko przyjmuje studentów obcokrajowców. Także, a może przede wszystkim, wysyła swoich studentów na studia i praktyki do krajów stowarzyszonych w programie Erasmus+. W mijającym roku akademickim wysłaliśmy piętnastu studentów do siedmiu krajów europejskich (Anglia, Austria, Bułgaria, Holandia, Niemcy, Słowacja, Włochy).
Także drodzy studenci i kandydaci trochę odwagi i chęci a świat stanie przed Wami otworem!

materiały nadesłane

07-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)