REKLAMA
Lucas Tour

Za nami jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów (ZDJĘCIA)

Robert Maciejowski z Zespołu Szkól Muzycznych w Tarnowie zdobył Grand Prix X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Konkurs, którego organizatorem był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle, a odbył się w dniach 26 – 27 marca br.

Jubileuszowa edycja OKMI odbywała się tym razem w nieco innych niż do tej pory warunkach. W związku z remontem Jasielskiego Domu Kultury przesłuchania z instrumentów dętych i akordeonu miały miejsce w dawnym kinie Syrena, natomiast z instrumentów smyczkowych i fortepianu tradycyjnie już w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 117 uczestników od 7 do 20 roku życia z różnych stron Polski.

Młodzi ludzie mają tu wsparcie znakomitej kadry profesorskiej i dla nich właśnie przyjeżdżają do Jasła. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe ze strony miasta – mówi Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

X Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz zbiegł się z dwiema ważnymi rocznicami: 650 – leciem nadania praw miejskich Jasłu oraz 65-leciem Jasielskiego Domu Kultury.

Jestem dumna, że to już dziesiąty, jubileuszowy konkurs i nieprzerwanie przyciąga rzesze zainteresowanych. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też się spotkamy w jeszcze większym gronie. W tym wyjątkowym roku – roku jubileuszu 650 – lecia miasta Jasła nie wyobrażaliśmy sobie, żeby ten konkurs miał się nie odbyć – powiedziała podczas koncertu galowego Elwira Musiałowicz – Czech, wiceburmistrz Jasła, nawiązując do remontu budynku JDK.

W koncercie galowym wystąpili laureaci poszczególnych kategorii. Rozpoczął go Jakub Litarowicz (saksofon), uczeń Szkoły Muzycznej I st. w Rymanowie. Następnie jurorom i publiczności zaprezentowali się: Paulina Pietrusza (gitara), jaślanka, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, Wojciech Chałupka (saksofon), uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach, Aniela Sereda (fortepian) ZSM w Krośnie, Natalia Radziszewska (gitara), uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie, Łukasz Dyczko (saksofon), uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach oraz Robert Maciejowski (fortepian), uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. I to właśnie ten ostatni zdobył statuetkę Grand Prix X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów.

Wysłuchaliśmy pięknego koncertu, występów naszych najmłodszych kolegów. Muszę powiedzieć, że mimo iż dyskusja była krótka, to wybór był bardzo trudny. Wszyscy występujący prezentowali tutaj wysoki poziom. Na konkursach jest tak, że jury musi dokonać wyboru. Chcielibyśmy dać Grand Prix wszystkim, ale niestety nie możemy – powiedział podczas ogłoszenia wyników jury prof. Andrzej Godek z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dziękując za dotychczasową, wieloletnią współpracę dyrekcja Jasielskiego Domu Kultury przekazała jurorom oryginalne ceramiczne anioły, z których każdy nawiązywał do instrumentów muzycznych. Anioły wykonane zostały przez lokalną artystkę Igę Brej – Kozon.
Podziękowania otrzymali także pedagodzy i akompaniatorzy, którzy przygotowali młodych muzyków do udziału w tym konkursie. X Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Jasła.

W ciągu 10 lat Konkursu przez mury Jasielskiego Domu Kultury  i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle przewinęło się blisko 1200 młodych muzyków z całej Polski. Oceniali ich wybitni jurorzy, m.in. prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Ewa Bukojemska, prof. Andrzej Godek, prof. Waldemar Sutryk, prof. Mariola Cieniawa, prof. Jerzy Kotyczka.

Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
 
I kategoria wiekowa:  

I nagroda – Jakub Litarowicz (saksofon) SM w Rymanowie
II nagroda – Jakub Sypień (fortepian) PSM I st. W Jaśle
II nagroda – Kinga Tawrell (fortepian) PSM I st. w Jaśle
II nagroda – Emilia Leśniak (skrzypce) PSM I st. w Jaśle
II nagroda – Magdalena Kruczała (skrzypce)  PSM I i II st. w Katowicach
II nagroda – Michał Krupa (obój) ZPSM nr w Warszawie
III nagroda – Jakub Depczyński (fortepian)  PSM I st. w Jaśle
III nagroda – Angelika Słowik (fortepian) SM I st. w Tuchowie
III nagroda – Justyna Liber (skrzypce) PSMI i II st. w Gliwicach
III nagroda – Julia Kazalska (saksofon) ZSM w Krośnie
III nagroda –Wiktoria Ross (saksofon) ZSM w Krośnie

II kategoria wiekowa:

I nagroda -Wojciech Chałupka (saksofon) ZPSM w Katowicach
II nagroda – Michał Babiarz (fortepian) PSM I i II st. w Krakowie
II nagroda – Sylwia Barcikowska (skrzypce) PSM I st. w Łańcucie
II nagroda – Michał Orlik (skrzypce) ZPSM w Katowicach
II nagroda – Agata Pietras (skrzypce) ZPSM w Katowicach
II nagroda – Rafał Kleszcz (klarnet) PSM I st. w Dębicy
III nagroda -Miriam Wójciak (fortepian) PSM I i II st. w Nowym Targu
III nagroda – Kacper Żaromski (fortepian) ZSM w Krośnie
III nagroda – Jan Chłap (flet)  ZSM w Krośnie

III kategoria wiekowa:

I nagroda – Robert Maciejowski (fortepian) ZSM w Tarnowie
I nagroda – Aniela Sereda (fortepian)  ZSM w Krośnie
I nagroda – Paulina Pietrusza (gitara) ZSM w Krośnie
I nagroda – Natalia Radziszewska (gitara) POSM II st. w Krakowie
I nagroda – Łukasz Dyczko (saksofon) ZPSM w Katowicach
II nagroda – Jarosław Sroka (klarnet) Pryw. SM II st. w Jaśle
III nagroda – Michał Bednarz (fortepian) PSM I i II st. w Sanoku
III nagroda – Magdalena Jarząbek (wiolonczela) PSM I i II st. w Nowym Targu
III nagroda – Michał Łączak (klarnet) NSM II st. w Dębicy
III nagroda – Paweł Paw (saksofon) ZPSM w Katowicach

kp (JDK)

[nggallery id=20]

31-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)