REKLAMA
Lucas Tour

Zarząd Związku Miast Polskich w Jaśle roboczo i świątecznie (ZDJĘCIA)

JASŁO / PODKARPACIE. O projektach przygotowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a dotyczących zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowych zasobach gmin i o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych oraz w kwestii stanowienia prawa w Polsce, była mowa na posiedzeniu Zarządu Związku Miast Polskich w Jaśle.

Zarząd Związku Miast Polskich spotyka się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich, by m.in. opiniować projekty aktów prawnych (ustaw i rozporządzeń), które mają wpływ na funkcjonowanie samorządów miejskich. Tym razem, na zaproszenie burmistrza Ryszarda Pabiana, spotkał się 16 grudnia br. w Jasielskim Domu Kultury.

4

Przed rozpoczęciem obrad, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes ZMP, wyjaśnił że zazwyczaj w porządku obrad Zarządu ZMP jest po kilkadziesiąt spraw różnej wagi. Do najważniejszych, poruszanych podczas grudniowej sesji w Jaśle należały zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Jest to propozycja rządowa, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządów terytorialnych, dlatego, że od dawna zgłaszaliśmy uwagi do obowiązującego w tej kwestii prawa. Jedną z takich uwag było uelastycznienie zapisów prawa lokalowego tak, aby na przykład nie było prawnie wymuszone dziedziczenie lokali komunalnych. Lokale te powinny służyć spełnianiu socjalnych obowiązków gminy, czyli zapewnieniu mieszkań ludziom uboższym, którzy sami nie dają sobie rady na rynku mieszkaniowym i trzeba im pomóc. Jeżeli mieszkania komunalne przechodzą z pokolenia na pokolenie w jednej rodzinie, nie spełniają swojej funkcji socjalnej.

Propozycje zmian idą w dobrym kierunku, niemniej – jak zwykle – mamy również uwagi krytyczne. Dotyczą one kilku szczegółowych zapisów. Na przykład wiele samorządów miejskich przekazuje mieszkania nie wyremontowane ludziom, których stać na ten remont i którzy zobowiązują się do jego przeprowadzenia. Ta dobra praktyka mogłoby ucierpieć. Mógłby być też problem ze sprzedażą mieszkań komunalnych. Myślę, że to dotyczące tych spraw zapisy mogą być poprawione i zwykle rząd pozytywnie reaguje na takie, nasze wnioski. Jeżeli tak będzie i tym razem, to nasza praca da efekty.

1 (1)

Ustawa o prawie lokalowym jest dla samorządów terytorialnych bardzo istotna. Dlaczego, wyjaśnia dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski: – Ten rynek wciąż jeszcze jest zbyt silnie reglamentowany, zbyt sztywno obwarowany rozmaitymi przepisami, a tymczasem w gminach chodzi o to, żeby – oczywiście w ramach ogólnych, ustanowionych przez prawo – dostosować politykę mieszkaniową do sytuacji w danym miejscu.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian, jednocześnie zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ZMP, na wstępie posiedzenia przybliżył gościom swoje miasto, w tym najważniejsze inwestycje ostatnich lat i plany na najbliższą przyszłość, a po zakończeniu obrad zaprosił ich na krótki koncert w wykonaniu wokalistów JDK oraz samorządowe spotkanie wigilijne, któremu przewodniczył biskup Jan Wątroba.

2 (1)

Prezes ZMP – Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

JDK

21-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)